Jesteś tutaj: Home

Trzy firmy zainteresowane rewitalizacją bulwarów nad Brdą, ale ich oferty przekraczają budżet

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 marzec 2022 00:27
Trzy firmy zainteresowane rewitalizacją bulwarów nad Brdą, ale ich oferty przekraczają budżet Fot: Paweł Zielke

Jak wskazali w konsultacjach społecznych bydgoszczanie rewitalizacja bulwarów i terenów nad wodą powinny być priorytetem inwestycyjnym. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na rewitalizację odcinka bulwarów nad Brdą od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej, po północnej stronie (fragment nabrzeża Leona Janty-Połczyńskiego). Kilka dni temu miało miejsce otwarcie ofert w tym przetargu.

 

Trzy złożone oferty są cenowo dość zbliżone, bowiem jest to od blisko 8,4 mln zł do nieco ponad 9,3 mln zł. Budżet Miasta Bydgoszczy to jednak niespełna 5,6 mln zł. Jeżeli ten przetarg ma być rozstrzygnięty wyborem wykonawcy, wówczas konieczne będzie zwiększenie budżetu.

 

Rewitalizacja bulwarów wspierana przez rząd

O wsparcie zadań związanych z rewitalizacją władze Bydgoszczy aplikowały do rządowego funduszu Polski Ład. Uzyskano około 35 mln zł dofinansowania. Uzyskane dofinansowanie sprawie, że tę inwestycje należy traktować priorytetowo, aby środki nie przepadły. Kwota 35 mln zł dotyczy jednak zadań rewitalizacyjnych aż do Mostu Kazimierza Wielkiego, wspomniany przetarg dotyczy zatem niewielkiego fragmentu.

 

Ogłoszenie przetargu na ten fragment związane jest z faktem, że ratusz posiada dla niego gotową dokumentację projektową. Zapewne wkrótce pojawi się też przetarg na odcinek od dworca PKS do Mostu Pomorskiego (okolice Słonecznego Młyna), na który też opracowano już dokumentację.

 

Trudny okres w branży budowlanej

Wyższe oferty niż się spodziewaną wynikać mogą z trudnej sytuacji na rynku budowlanym, gdzie z powodu inflacji ceny materiałów budowlanych potrafią jednego dnia kilka razy zdrożeć, do tego dochodzi powrót wielu ukraińskich pracowników do swojego kraju na wojnę. Z tego też powodu ryzyka dla branży budowlanej wzrastają, co przekłada się na wzrost cen usług.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie