Jesteś tutaj: Home

Policjanci zapowiadają, że droga krajowa nr 10 jest pod szczególnym nadzorem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 marzec 2022 07:05

Odcinek Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 nazywany jest drogą śmierci. Jak wynika z ostatniego komunikatu policji, od początku roku na całym kujawsko-pomorskim odcinku DK nr 10 doszło do 3 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 6 zostało rannych. Dodatkowo doszło do aż 126 kolizji. W roku ubiegłym było to łącznie 25 wypadków i 8 ofiar śmiertelnych.

W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa komendant wojewódzki Policji przedstawiał radnym sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w województwie w 2021 roku. Kilku radnych wskazywało na drogę krajową nr 10, padały postulaty większej liczby patroli. Komendant nadp. Leciejewski wspomniał, że odcinek Bydgoszcz – Toruń jest pod szczególnym nadzorem drogówki i zapowiedział, że przychyli się do próśb radnych.

 

Kilka dni później Komenda Województwa Policji wydała komunikat, w którym przede wszystkim przestrzega kierowców - Na drodze dochodzi do zdarzeń drogowych, ale wynika to przede wszystkim z niewłaściwych zachowań kierowców. To ignorowanie ograniczeń prędkości i wyprzedzanie na krętych, cechujących się sporymi przewyższeniami odcinkach, ale – co jasno trzeba powiedzieć - odpowiednio oznakowanymi zakazami wyprzedzania i podwójnymi ciągłymi liniami. Mając na uwadze opisane zachowania, droga jest pod stałym nadzorem policjantów ruchu drogowego. Nie ma dnia, aby nie pojawił się tam patrol „drogówki”. Na trasie regularnie służbę pełnią funkcjonariusze specjalnej grupy „Speed”, w nieoznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory oraz policjanci w oznakowanych autach – czytamy w komunikacie.

 

Z komunikatu dowiadujemy się, że najczęściej do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi w piątki i w soboty – te dni odpowiadają za około 1/3 wszystkich zdarzeń.

 

Kilka miesięcy temu ujawniono, że ulokowany na wysokości Solca Kujawskiego fotoradar notuje rekordową liczbę zdarzeń, zaliczaną do najwyższej w kraju. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h robione są setki zdjęć z naruszaniem tego przepisu. W planach jest postawienie też tzw. superradaru, który radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, celem dalszego dyscyplinowania kierowców.

 

Wkrótce powinny ruszyć też prace budowlane związane z budową odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, wówczas będzie można bezpiecznie przemierzać ten odcinek z prędkością nawet 120 km/h. Do tego czasu musimy jednak poczekać i jeździć ostrożniej niż ma to miejsce teraz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.