Jesteś tutaj: Home

Wojna może położyć inwestycje w drogi wojewódzkie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 marzec 2022 18:20

Program modernizacji dróg wojewódzkich w kujawsko-pomorskim nie idzie tak jak planowano, o przyczynach tego stanu rzeczy można by pisać sporo, ostatnie miesiące dawały jednak nadzieję, że zaangażowanie wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego pozwala inwestycjom drogowym wyjść na prostą. Wybuch wojny u naszego sąsiada to nowe zagrożenie – dopiero za kilka tygodni będziemy wiedzieli za czym stoimy.

Branża budowlana na wysoką inflację narzeka już od kilku miesięcy, działania wojenne te problemy tylko nawarstwiły, bowiem ograniczony został dostęp do surowców z Ukrainy, dodatkowo sankcje gospodarcze również są ryzykiem. Ceny materiałów budowlanych potrafią się zmieniać kilka razy jednego dnia, poprzez drożenie. Również zawirowania na rynku ropy naftowej przełożyło się na ceny asfaltu. Do tego doszedł aspekt powrotu ukraińskich mężczyzn na Ukrainę, w celu obrony swojej ojczyzny przed rosyjskimi napastnikami. W rezultacie część firm ma poważne problemy z brakiem rąk do pracy.

 

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski mówił o tych zagrożeniach na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa, dając do zrozumienia, że część wyłonionych wykonawców może się wycofać z kontraktów z uwagi na powyższe problemy. Wówczas trzeba by wybrać nowych wykonawców co przedłuży inwestycje o kolejne miesiące, nie można wykluczyć, że wówczas ceny kontraktów będą dużo droższe, przez co samorząd będzie musiał też ograniczyć liczbę realizowanych projektów. Zdaniem Sosnowskiego trzeba poczekać z dwa miesiące, jeżeli do tego czasu sytuacja na rynku budowlanym się nie ustabilizuje to mogą być duże problemy.

 

Na te zapowiedzi dość nerwowo zareagowali niektórzy radni, wyrażając obawy, że inwestycje o które zabiegali od lat, znowu zostaną o kolejne lata odsunięte w czasie – Dróg nie będziemy mieli! - stwierdził niezadowolony radny Stanisław Pawlak z Włocławka.

 

W województwie kujawsko-pomorskim sieć dróg wojewódzkich liczy ok 1,7 tys. km, wliczając w nie też nowe drogi jak starodroża dawnej drogi krajowej nr 5 w Bydgoszczy, czy drogi krajowej nr 25. Przez ostatnią dekadę, do końca 2021 roku udało się zmodernizować niecałe 0,5 tys. km. Plan na rok bieżący to ponad 131 km modernizacji (z pełnym zapewnieniem finansowania z budżetu województwa)., na przyszły blisko 134 km, przy czym jak na razie województwo posiada fundusze tylko na 54 km. Najbliższe dwa miesiące pokażą na ile plany są realne, bo sytuacja na rynku budowlanym jak na razie jest niezbyt przewidywalna.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica