Jesteś tutaj: Home

Polacy narodem najbardziej przekonanym do potrzeby obrony Ukrainy. Blisko 7 na 10 Polaków traktuję Unię jako gwarant naszego bezpieczeństwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 marzec 2022 12:37
Polacy narodem najbardziej przekonanym do potrzeby obrony Ukrainy.  Blisko 7 na 10 Polaków traktuję Unię jako gwarant naszego bezpieczeństwa European Union, 2021

Pod koniec stycznia, gdy już poważnie obawiano się, że Rosja zaatakuję Ukrainę, na zlecenie Parlamentu Europejskiego przeprowadzono w kilku państwach UE sondaż jak poszczególne narody zapatrują się na ewentualny konflikt. W tym badaniu okazało się, że Polacy najbardziej są przekonani do tego, że należy zaangażować się w konflikt stając po stronie Ukrainy.

Na pytanie czy Polska powinna stanąć w obronie Ukrainy twierdząco odpowiedziało 65% ankietowanych Polaków, wyraźny sprzeciw wyraziło tylko 25%. Na drugim miejscu mamy ex aequo Szwedów i Francuzów, gdzie 43% społeczeństwa wyraziło potrzebę obrony Ukrainy. Jest to zatem wyraźny przeskok. W przypadku Niemców tylko 37% populacji jest za obroną Ukrainy, a 40% wyraża zdecydowany sprzeciw. Największy sprzeciw z badanych nacji wyrazili Finowie, którzy mają trudną z Rosją historię – jest to 54% populacji sprzeciw i tylko 21% za.

 

Patrząc na badania globalnie w UE (czyli bez podziału na nacje) to 62% europejczyków uważa, że w obronie Ukrainy powinno stanąć NATO; 60% uważa, iż to powinność Unii Europejskiej; 54% Stanów Zjednoczonych; 49% Niemców. Mamy więc sytuację, że prawie połowa obywateli Unii uważa, że obrona Ukrainy to powinność Niemiec, ale tylko 37% obywateli tego kraju zgadza się z tym. Tylko 19% europejczyków uważa, że NATO w tej sprawie powinno pozostać neutralne.

 

O ile wspomniane 65% Polaków uważa, że zadaniem Polski jest obrona Ukrainy, to już prawie 80% Polaków widzi w tym rolę Unii Europejskiej oraz ponad 80% NATO. U nas zatem świadomość potrzeby zaangażowania obu tych organizacji jest większa od średniej europejskiej.

 

Ryzyko konfliktu z Rosją jest warte podjęcia

Tylko 39% Europejczyków uważa, że ryzyko konfliktu z Rosją za pomoc Ukrainie jest warte podjęcia, ale już w Polsce takie ryzyko za akceptowalne wyraża 53% populacji, a sprzeciw wyraża jednoznacznie tylko 39%. Aż 61% wyraża też, że ryzyko skutków ekonomicznych konfrontacji z Rosją jest warte podjęcia.

 

Ufamy Unii i NATO

Co ciekawe, aż 67% Polaków uważa, że w przypadku rosyjskiej inwazji w Ukrainie Unia Europejska będzie należycie chronić interesy europejczyków. Tak wysokie zaufanie wobec UE wyrażają jedynie Szwedzi. Tylko 50% Niemców ufa w tej materii Unii oraz 50% Francuzów.

 

W to, że NATO zabezpieczy nasze interesy ufa 75% Polaków, co jest zdecydowanie najwyższym wskaźnikiem zaufania wobec Paktu Północno-Atlantyckiego. Na drugim miejscu znajdują się Rumunii ze wskaźnikiem 67%. Sprawia to, że Polacy są najbardziej ufni w Unię i w NATO.

 

W Polsce badanie opinii społecznej przeprowadzono w dniach 21-28 stycznia.