Jesteś tutaj: Home

Z roku na rok Kanał Bydgoski jest czystszy. To zasługa społeczników, łatwo możemy dołożyć swoją cegiełkę.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 marzec 2022 19:30
Bydgoszcz sprzątano też z kajaków Bydgoszcz sprzątano też z kajaków Fot: Robert Sawicki / UMB

21 marca to pierwszy dzień wiosny, tego dnia dzisiaj w Bydgoszczy przekaz był mocno proekologiczny. Były osoby, które wyszły społecznie posprzątać, także z perspektywy kajaku, który pozwala posprzątać rzeki i kanały. Pojawił się też dość prosty, ale istotny apel – Jak ktoś nie ma czasu sprzątać, to niech nie śmieci, a wówczas i tak wszyscy na tym zyskają.

Akcje sprzątania Bydgoszczy dopiero się rozkręcają, ale w pierwszy dzień wiosny postanowiono zrobić inaugurację, aby w ten klimat sprzątania świata wprowadzić. W Parku nad Kanałem Bydgoskim odbyła się akcja z udziałem społeczników z rad osiedla oraz uczniów bydgoskich szkół.

 

- Najważniejsi są społecznicy – podkreślał zastępca prezydenta Michał Sztybel, na inaugurację tej akcji - Każdego roku w tego typu oddolnych akcjach bierze udział około 5 tys. osób – zaznaczał - Bez ludzi i bez mieszkańców te akcje nie miały by sensu.

 

Kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz, którego podopiecznymi była część uczniów przyznał, że - Z roku na rok Kanał Bydgoski jest coraz czystszy. Dodał jednak, że tego typu akcje mają też uświadamiać nas, abyśmy nie śmiecili - Tego typu akcje służą temu, aby pokazywać ludziom, że skoro my sprzątamy, to wy możecie nie śmiecić.

 

Ekologicznych działań w poniedziałek 21 marca w Bydgoszczy było więcej. Na Placu Teatralnym elektrośmieci wymieniano na sadzonki.

 

Bydgoskie Drzewo Roku 2021

Stowarzyszenie MODrzew zainaugurowało natomiast plebiscyt na Bydgoskiego Drzewo Roku. W południe tabliczkę dla uczczenia Bydgoskiego Drzewa Roku 2021 odsłonięto przy ulicy Morcinka na Błoniu, nieopodal Szubińskiej. Zwycięzcą została Topola czarna o wysokości blisko 27 metrów i obwodzie pnia 260 cm. Tabliczkę, która będzie przypominać o tym fakcie przechodniom ufundowała Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

 

Fot: Facebook/MODrzew

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie