Jesteś tutaj: Home

Szef ukraińskiej kolei w czasie wojny korzysta z bazy na szynach. Zbudowała ją 20 lat temu PESA. To jedyny egzemplarz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 marzec 2022 12:14
Szef ukraińskiej kolei w czasie wojny korzysta z bazy na szynach. Zbudowała ją 20 lat temu PESA. To jedyny egzemplarz Fot: PESA

W 2004 roku powstał pojazd inspekcyjny PESA 610M, był to jedyny egzemplarz tej konstrukcji. Obecnie pełni on funkcję ruchomej bazy szefa ukraińskiej kolei Okłeksandra Kamyszina. Sławę zyskał niedawno za sprawą reportażu amerykańskiej telewizji CNN.

The command center on rails: How Ukrainians are keeping trains on track in war – głosi tytuł publikacji na portalu CNN. W objętej wojną Ukrainie kolej odgrywa ważną rolę, pociągi wykorzystywane są bowiem z jednej strony do ewakuacji ludności, ale też do transportu zaopatrzenia. Nie trzeba też wspominać, że wizyta sprzed kilku dni premierów: Polski, Czech i Słowenii oraz prezesa PiS została również zorganizowana koleją. Pokazuje to jak kluczowe dla funkcjonowania Ukrainy jest utrzymanie sprawności ruchu kolejowego i jak ważną rolę w tym kryzysie odgrywa Kamyszin.

 

 

Fot: PESA

 

Na dzień 14 marca oszacowano, że kolej pozwoliła ewakuować około 2,1 mln Ukraińców. Kolej służy również do ewakuowania rannych z frontu.

 

PESA 610M od samego początku był szyty pod Ukrainę. Model pojazdu inspekcyjnego powstał co prawda tylko jeden, ale znacznie więcej zbudowano modeli szynobusu 620M, który służył przewozowi pasażerów.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie