Jesteś tutaj: Home

Minister przywiózł dla Bydgoszczy deklarację w kwocie 25 mln zł. Sprawa jak z Radia Erewań

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2022 14:57
Prace na Perłowej Prace na Perłowej Fot: ZDMiKP

W środę odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Waldemara Budy odpowiedzialnego za fundusze unijne, zapowiedział on, że rząd dołoży 25 mln zł na budowę mostu tramwajowego między ulicami Toruńską i Fordońską. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i przypomina trochę dowcip o Radiu Erewań.

 

- Do tego projektu, który finansujemy na poziomie około 50 mln, dołożymy dodatkowe 25 mln – zapowiedział minister Waldemar Buda, dając do zrozumienia, że rząd wspomaga samorządy w inflacji, która wpływa na ceny usług. Buda dał do zrozumienia, że dzięki tej pomocy uda się rozstrzygnąć przetarg. Trzeba zaznaczyć, że są to środki unijne, z programu zarządzanego na szczeblu rządowym.


Miasto wnioskowało, ale o zupełnie inne przesunięcie

Taka zapowiedź budzi wątpliwość od samego początku, bowiem przetarg na budowę mostu już dawno rozstrzygnięto. W ratuszu dowiadujemy się, że Miasto wystąpiło do rządu jako dysponenta środków unijnych, aby 25 mln zł przesunąć z naprawy torowiska wzdłuż ulicy Toruńskiej na Babią Wieś (co jest poważnym sygnałem, że tramwaje mogą nie wrócić na ten odcinek do końca 2023 roku jak jeszcze niedawno zapowiadano), na przebudowę torowiska wzdłuż ulicy Perłowej. To zadanie jest realizowane zgodnie z harmonogramem, natomiast przesunięcie środków pozwoliłoby zmniejszyć wkład finansowy budżetu Bydgoszczy.

 

Budowa mostu tramwajowego i przebudowa torowiska na Perłowej, to zadania mocno ze sobą powiązane, stąd też mogło się ministrowi Budzie pomylić. Najprawdopodobniej minister chciał zatem poinformować, że zgodził się na przesunięcie środków z Babiej Wsi na Perłową. Gdyby nie udało się naprawić torowiska przy Babiej Wsi, a tym bardziej rozliczyć tego z Unią do końca 2023 roku kwota 25 mln zł dotacji by przepadła, przesunięcie jej na przebudowę torowiska przy Perłowej sprawi, że Bydgoszcz tej kwoty nie straci. Być może ministerstwo zdecydowało się mimo wszystko przeznaczyć dodatkowe 25 mln zł dla Bydgoszczy z unijnej puli, ale wciąż chodziłoby to o torowisko przy Perłowej.

 

Aktualizacja:

Ostatecznie okazuje się, że z zapowiedzi ministra Budy Bydgoszcz otrzyma dodatkowe 25 mln zł na ulicę Perłową, natomiast środki na odbudowę torowiska obok Babiej Wsi nadal bedą dostępne. Więcej szczegółów: https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22276-bydgoszcz-dostanie-dodatkowe-25-mln-zl-unijnego-dofinansowania-z-puli-rzadowej

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie