Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj rusza rejestracja Ukraińców w systemie PESEL. To ogromne wyzwanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 marzec 2022 00:53

Od dzisiaj samorządy, zgodnie z przepisami uchwalonymi przez parlament w sobotę, rozpoczynają rejestrację uchodźców z Ukrainy w systemie PESEL. Status uchodźcy mają osoby, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską 24 lutego lub później. Nieco komplikuje się już sytuacja osób, które najpierw przedostały się np. na Węgry lub przez Mołdawię do Rumuni, bowiem ich statusu ustawodawca już nie przewidział.

W zdecydowanej większości uchodźcy jednak przekraczali granicę ukraińsko-polską. Samo poświadczenie przekroczenia granicy np. pieczątka w paszporcie, uprawnia do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia. Uzyskanie numeru PESEL nie jest obowiązkowe, ale pozwala uchodźcy uzyskać jednorazowo 300 zł zapomogi oraz korzystać z innych programów socjalnych jakie są obecne w polskim prawie – np. z programu Rodzina 500+ na dzieci, czy jednorazowej wyprawki do szkoły w kwocie 300 zł.

 

Na potrzeby uchodźców z Ukrainy uruchomiono Miejskie Centrum Obsługi przy ulicy Wojska Polskiego 65, które czynne jest w godzinach 7.30 – 20.30, w soboty 7.30 – 15.30. Przypomnijmy, że uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej.

 

Ważne: Przed wizytą w Miejskim Centrum Obsługi OBOWIĄZKOWE jest umówienie się na konkretny termin:

• rejestracja on-line: TUTAJ. (dostępna we wtorek 15 marca od godz. 18.00)

• telefonicznie: +48 52 58 22 691 (Infolinia dostępna od środy 16 marca br. od godz. 10.00 do godz. 15.00)

Obowiązkowe umówienie wizyty ma nie dopuścić do sytuacji tworzenia się masowych kolejek. Niestety Urząd Miasta dysponuje tylko 7 urządzeniami do pobierania odcisków palców, dlatego tylko tyle stanowisk może jednocześnie pracować.

 

Warto wiedzieć:

- Nadanie numeru PESEL nie oznacza przyznania obywatelstwa polskiego

- Po otrzymaniu numeru PESEL uchodźca może w każdej chwili wrócić na Ukrainę lub wyjechać do innego państwa. W internecie wielu uchodźców obawia się, że złożenie wniosku o PESEL zamknie im możliwość wyjazdu do innych państw Unii Europejskiej. To jest nieprawda.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie