Jesteś tutaj: Home

Pomoc prawna dla uchodźców będzie kolejnym ogromnym wyzwaniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 15 marzec 2022 16:52

Samorządy adwokackie i radcowskie od momentu rosyjskiej agresji w Ukrainie przygotowują się do niesienia pomocy obywatelom Ukrainy. Kwestie prawne jak przyznają prawnicy będą ogromnym wyzwaniem, którego nie ułatwi bariera językowa. Dzisiaj przedstawiciele tych samorządów spotkali się z wojewodą.

W Bydgoszczy Ukraińcy mogą z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystać w Urzędzie Wojewódzkim. Ponadto na stronach Miasta Bydgoszczy (w zakładce: https://www.bydgoszcz.pl/ukraina/) można znaleźć numery telefonów do prawników, którzy zaoferowali się z pomocą.

 

- 24 lutego stało dla nas oczywiste, mam na myśli adwokaturę, że musimy się włączyć w pomoc obywatelom ukraińskim – mówił Michał Bukowiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy - Przed nami wyzwanie polegające nie tylko na wyjaśnieniu tym osobom jaki jest ich status, co powinny niezwłocznie po przybyciu do Polski zrobić, z czym mogą poczekać, ale również wyzwanie polegające na rozwiązywaniu dużo bardziej skomplikowanych problemów.

 

Jak wskazywał Bukowiński, niekiedy dla udzielenia pomocy konieczna jest znajomość nie tylko polskiego systemu prawnego, ale też ukraińskiego. Z kolei Ukraińcy potrzebują kontaktu z prawnikami, z uwagi na nieznajomość polskiego systemu. Bukowiński przyznaje, że trwają rozmowy, aby wykorzystać umiejętności adwokatów i radców prawnych, którzy są uchodźcami - Ich umiejętności należy wykorzystywać – podkreśla.

 

Problemów do rozwiązania będzie więcej, zdarzają się bowiem wśród uchodźców nieletni, którzy nie mają opiekunów prawnych. Których rodzice zginęli, albo pozostali na Ukrainie, dlatego tworzona jest lista kuratorów, którzy staliby się opiekunami prawnymi na terenie Polski.

 

Co warto wiedzieć?

Przekroczenie granicy ukraińsko-polskiej 24 lutego lub później (adnotacja np. w paszporcie) uprawnia do pobytu w Polsce oraz korzystania z opieki zdrowotnej. Od 16 marca samorządy rozpoczną przyznawanie uchodźcom numerów PESEL, nie jest to co prawda obowiązkowe, ale pozwala uzyskać jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł oraz skorzystać z innych świadczeń przysługujących obywatelom polskim np. 500+.

 

Co jest też ważne – przyznanie numeru PESEL nie zabrania danemu uchodźcy wyjazdu na zachód Europy. Takie wątpliwości pojawiają się na wielu grupach w mediach społecznościowych, dlatego należy je rozwiać.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica