Jesteś tutaj: Home

Do obiegu weszła kartka pocztowa w rocznice powstania Wojskowych Obozów Internowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 marzec 2022 16:30

40. lat temu utworzone zostały tzw. Wojskowe Obozy Internowania, formalnie był to element służby wojskowej, w praktyce odbywała się ona w nieludzkich warunkach, jako kara za krytykowanie władzy PRL-u. Dzisiaj Poczta Polska do obiegu wypuściła okolicznościową kartkę pocztową.


Jeden z takich obozów działał w Chełmnie, niedaleko Bydgoszczy. Osoby internowane w tym obozie dość aktywnie starają się propagować pamięć o tamtych wydarzeniach, wiele lat temu powołali do życia Stowarzyszenie ,,Chełminiacy”, To też z ich inicjatywy do obiegu wchodzi dzisiaj to wydanie pocztowe.

 

 

Kartka została wykonana w dość nowoczesnej formule, znajduje się bowiem na niej QR Code, który po zeskanowaniu odsyła nas na artykuł o tej formie internowania, na strony Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja ta z kolei przedstawia wystawę, którą kilka lat temu mogliśmy oglądać w centrum Bydgoszczy.

 

Generał skazany, ale nie odsiedział ani jednego dnia

Sprawa Chełminiaków do dzisiaj budzi emocje – co prawda nikt nie ma wątpliwości, że tamte działania dotykają właściwie zbrodni przeciwko ludzkości. Nikogo jednak za to skutecznie nie ukarano. W 2019 roku wyrok 2 lat więzienia usłyszał 95-letni gen. Władysław Ciastoń, co miało już wymiar symboliczny. Na skutek apelacji i odwołań do zakładu karnego nie trafił, w czerwcu 2021 roku zmarł, zatem nie odsiedział nawet dnia kary i już go nie odsiedzi. Dodatkowe kontrowersje budzi to, że pochowano go na warszawskich Powązkach, w miejscu dla osób szczególnie zasłużonych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.