Jesteś tutaj: Home

Prezydent Ukrainy wziął udział w polskim Zgromadzeniu Narodowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 11 marzec 2022 22:48
Prezydent Ukrainy wziął udział w polskim Zgromadzeniu Narodowym Fot: Kancelaria Sejmu RP

W sobotę (12 marca) miną 23 lata od przystąpienia Polski do NATO, sprawia to, że dzisiaj sytuacja Polski jest zupełnie inna niż Ukrainy, bowiem gdyby Rosja zaatakowała nasz kraj, to zgodnie z 5 artykułem zaatakowała by wszystkich członków NATO, w tym najpotężniejszą armię świata Stany Zjednoczone. NATO to najsilniejszy sojusz w historii. W przeddzień tej rocznicy odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego – izb Sejmu i Senatu z udziałem zdalnym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

 

- 12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata i wywołany przez niego podział na strefy wpływów. Wstępując do NATO, w pełni dołączyliśmy do zachodniej wspólnoty. Zawsze byliśmy w niej kulturowo. Dołączyliśmy także politycznie i militarnie. To wielkie wydarzenie dla Polski, Europy i dla świata – mówił w przemówieniu prezydent RP Andrzej Duda. Nie sposób jednak, aby jego wystąpienie nie nawiązywało do wojny jaka się dzieje u naszego sąsiada - Dziś, niestety, nie jest to chwila na radosne świętowanie. Spotykamy się w dramatycznym czasie. W chwili największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej. Niczym niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zaszokował świat. Od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom.

 

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nie bał się porównać tego co robi Rosja Putina do ludobójstwa - Giną cywile. Ogrom nieszczęścia. Ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa – bo tak jest wtedy, kiedy z premedytacją strzela się w osiedla, gdzie nie ma żadnych wojskowych instalacji, po to, żeby zabijać ludzi, zwykłych cywilów, którzy nie walczą. Musimy zrobić wszystko, żeby sprawcy, zbrodniarze wojenni, odpowiedzieli za to przed międzynarodowymi trybunałami.


Głowa polskiego państwa nawiązała także do tego, że Rosja Putina pokazuje najgorsze oblicze Związku Radzieckiego - Władimir Putin, wywołując tę okrutną wojnę, odwołał się wprost do dziedzictwa Związku Sowieckiego. Do tego „Imperium zła”, jak kiedyś nazwał je amerykański prezydent i wielki przyjaciel Polski Ronald Reagan. To, co Rosja robi w Ukrainie, pokazuje, że wciąż jest to „Imperium zła”, że ono nigdy nie odeszło do historii i dzisiaj kolejny raz pokazuje swoje najgorsze oblicze!

 

Fot: Kancelaria Sejmu RP

 

Zdalnie z polskim Zgromadzeniem Narodowym połączył się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To, ze nie przybył on do Warszawy z uwagi na to co dzieje się w jego kraju, było dla wszystkich zrozumiałe. Zanim jednak zabrał głos spotkał się z ogromnymi oklaskami polskich posłów i senatorów na stojąco.

 

- Gdy zostałem prezydentem w 2019 roku odczuwało się wtedy, że nam trzeba będzie z Polską długą drogę przejść bo było chłodno w naszych relacjach, w naszym nastroju wobec siebie. Tak już się złożyło – mówił prezydent Wołodymyr Zełenski, aby jednak wyrazić swoje odczucie - Wiedziałem, że z natury jesteśmy sobie bliscy.


Mówiąc o tym co dzieje się w jego kraju wskazał, że to Polacy odgrywają dla Ukraińców dzisiaj rolę szczególną - Gdy jest ktoś kto bije jak bydlę, trzeba mieć kogoś na kogo można liczyć. Gdy na twój dom ktoś napada, on wyciągnie pomocną dłoń do ciebie. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą, kto powie mi: Bracie nie zostaniesz sam z wrogiem. I tak się stało – jestem za to wdzięczni, polscy bracia i siostry są z nami.


Ze Zgromadzeniem Narodowym połączył się też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który chwalił zaangażowanie Polski w misję pod egidą NATO, dziękował za przyjmowanie ukraińskich uchodźców oraz zapewnił - Jasne przesłanie, że sojusznicy są zjednoczeni. Będziemy chronić Polskę, bronić każdego cala terytorium sojuszniczego. Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego.