Jesteś tutaj: Home

Nauka historii ma chronić nas przed powtórką błędów z przeszłości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 marzec 2022 21:48

W środę 9 marca odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o polskim państwie podziemnym zorganizowanego w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowaczym nr 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Konkurs odbył się przy okazji przypadającego w ubiegłym tygodniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), patronat nad konkursem sprawował Portal Kujawski.

 

Zanim rozpoczęto zmagania finałowe minutą ciszy uczczono ofiary wojny w Ukrainie. To co się dzieje za naszą wschodnią granicą pokazuje w praktyce dlaczego warto znać historię - Historia uczy nas, aby nie popełniać błędów. Jak widzimy- niektórzy przywódcy, tej lekcji nie odrobili – powiedział współprowadzący konkurs nauczyciel Mariusz Gryss.  Rozwijając tę myśl, jak spojrzy się na historię, to wojny przynosiły zawsze ból i cierpienie - Miejmy nadzieję, że się wszyscy opamiętają - wyraził nadzieję.


Pytania finałowe wymagały niekiedy bardzo szczegółowej wiedzy o okresie, gdy funkcjonowało polskie państwo podziemne, z rządem na uchodźstwie oraz okresu powojennego. Poziom wiedzy uczestników był tak duży, ze trzeba było przeprowadzać dogrywki, ostatecznie wygrał Mateusz Kwiatkowski, natomiast drugie miejsce zajął triumfator poprzedniego konkursu historycznego Paweł Kościelski.

 

Nagrody ufundowali: Instytut Pamięci Narodowej oraz Poczta Polska, którą reprezentował zasiadając w jury konkursowym dyrektor regionu bydgoskiego Karol Górski.

 

- Gratuluje wiedzy, gratuluję odwagi, bo materia, z którą dzisiaj się zmagaliście nie jest taka łatwa – powiedziała tuż po zakończeniu zmagań dyrektor szkoły Małgorzata Szczepanek.

 

Konkurs od strony artystycznej ubogacali muzycznie harcerze z Piątej PL.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022