Jesteś tutaj: Home

Publikacje ukraińskich portali motywują do pomagania w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 marzec 2022 17:28

Wczoraj wspomnieliśmy, że dla ukraińskiego portalu VINBazar jedną z najważniejszych informacji był przyjazd 20 ton pomocy humanitarnej z Bydgoszczy. Palety zapakowano bezpośrednio w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym, wolontariusze z którymi dzisiaj rozmawialiśmy przyznali, że poznają kartony, co tylko motywuje ich do dalszego pomagania, bowiem widzą, że praca wykonywana tutaj w Bydgoszczy i w regionie jest komuś potrzebna.

 

- Wczoraj otrzymaliśmy bardzo fajną wiadomość – najpierw otrzymałam wiadomość od kierowcy, ze dotarł, a potem patrzę na portalu z Winnicy, że jest rozładowany i akurat poznałam te kartony i łóżka szpitalne, które tam załadowaliśmy – mówi nam Olena, wolontariuszka związana z fundacją EMIC, bezpośrednio zaangażowaną w logistykę na terenie Ukrainy.

 

W czasie, gdy rozmawialiśmy z Oleną pakowane były kolejne dwa tiry, które wyruszyły już na Ukrainę.

 

- To nas motywuje, bo cieszymy się, ze pomoc trafia bezpośrednio do najbardziej potrzebujących, czyli tych co są w Ukrainie i są na froncie. Cieszą nas takie informacje, że ta pomoc jest realna, jest fizyczna i jest bardzo potrzebna, bo najgorsze jest to, że wolontariusze i darczyńcy się angażują, a ta pomoc może nie docierać, może być przejmowana przez wrogie siły, przez nieuczciwych ludzi, a tu wiemy i mamy pewność, że dotarło do najbardziej potrzebujących – mówi radny Jakub Mikołajczak, który od kilku dni zaangażowany jest w wolontariat, który podkreśla przy tym - Nasze półotwarte drzwi w herbie zobowiązują.

 

W Bydgoskim Centrum Tarrgowo-Wystawienniczym każdego dnia jest ogrom pracy, setki wolontariuszy nie tylko przepakowują dary od mieszkańców, ale też prowadzona jest żmudna praca związana z segregacją. Dzisiaj w tę pracę zaangażowani byli uczniowie ze szkół mundurowych. W ciągu kilkudziesięciu minut naszej obecności przyjechało kilka wypakowanych pomocą samochodów, które wolontariusze następnie rozładowali. Jeden z transportów przyjechał ze Szkoły Podstawowej w Królikowie, w gminie Szubin - Przywieźliśmy zaledwie jedną transze darów, spodziewamy się, że sześć będzie do odebrania. Jest to efekt zbiórki jaką przeprowadziliśmy w szkole z udziałem mieszkańców sąsiednich sołectw, a nawet Polaków, Ukraińców i Niemców zamieszkałych w Berlinie, który już dwa razy przywieźli nam busy z odzieżą ,z chemią, z materiałami opatrunkowymi – mówi nam dyrektor tej szkoły Ewelina Marczak.

 

We wtorek na chwilę pojawił się też wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, aby zobaczyć funkcjonowanie tego punku. Jest to bowiem główny punkt dystrybucji pomocy humanitarnej dla województwa kujawsko-pomorskiego. Z tego powodu w jego funkcjonowanie zaangażowani są też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

 

screen z portalu VINBazar

 

Od kilku dni w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym ukraińskim uchodźcom wydawana jest pomoc. Ze statystyk licząc z poniedziałkiem włącznie, darami z BCTW wsparto 2,2 tys. uchodźców.

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 
 
 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie