Jesteś tutaj: Home

Mieszkańcy Solca chcieli referendum. Radni odrzucili ich wniosek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 06 marzec 2022 00:43

Część mieszkańców Solca Kujawskiego skarży się na problem smogu i przykrych zapachów, z tego powodu postanowili podjąć inicjatywę referendalną, która miałaby zakazania przemysłowego przetwarzania odpadów poprodukcyjnych np. spożywczych, na terenie gminy. Referendum jednak pomimo zebrania podpisów nie będzie, bo zdaniem Rady Miejskiej są wątpliwości formalne.

Dokładniej chodzi o pytanie referendalne – Czy jesteś za zakazem przetwarzania odpadów poprodukcyjnych na przykład spożywczych, biologicznych, poubojowych, chemicznych w przypadku działalności uciążliwej na terenie Miasta Solec Kujawski? W piątek na specjalnej sesji Rada Miejska miała zdecydować o uwzględnieniu wniosku mieszkańców rozpisanie referendum, czy też jego odrzuceniu.

 

Kluczowa dla rozstrzygnięcia okazała się zlecona przez Radę Miejską opinia prawna, z której wynikać ma, że podjęcie decyzji o referendum i jego skutki mogłyby naruszać polskie prawo, w tym także Konstytucję. Wskazuje się m.in. na ingerencję we swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, ale też gdyby mieszkańcy odpowiedzi ,,tak”, \zobowiązaliby burmistrz do podjęcia działań, które wykraczają poza jej kompetencje określone w ustawie o utrzymaniu czystości. W dyskusji na piątkowej sesji wskazywano, że we wniosku referendalnym błędnie skonstruowano pytanie.

 

Rada Miejska głosowała najpierw wniosek o odrzucenie wniosku referendalnego , a potem o uwzględnienie. Co ciekawe – oba projekty nie zyskały poparcia radnych, co nie zmienia jednak faktu, że Rada Miejska uchwały o referendum nie podjęła, czyli na razie nie zostanie ono rozpisane.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.