Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie chce zerwać współpracę z Rosjanami i Białorusinami

Napisał  Opublikowano w Regionalne piątek, 04 marzec 2022 14:25

W poniedziałek po południu odbędzie się kolejna nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Radni mają zająć się uchwałami w sprawie zakończenia współpracy partnerskiej z regionami: Obwodem Nowogrodzkim i Obwodem Smoleńskim w Rosji oraz Obwodem Mohylewskim. Uchwała będzie następstwem zbrojnej agresji obu państwa przeciwko Ukrainie.

Podobne uchwały podejmowały już inne województwa. Współpracę partnerską zakończył tez Toruń z Kaliningradem.

 

W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę, pogwałcając normy prawa międzynarodowego, które są podstawą porządku międzynarodowego ukształtowanego po II wojnie światowej. - czytamy w projekcie jednej z uchwał - Mając na uwadze powyższe fakty uznaje się, iż dalsza współpraca z partnerskim regionem w Rosji jest niemożliwa. Akt rozwiązania umowy o współpracy z regionem rosyjskim jest formą zdecydowanego sprzeciwu wobec łamania prawa międzynarodowego w tym w szczególności praw człowieka oraz popełnianych na terenie Ukrainy zbrodni wojennych.

 

Zerwanie umowy partnerskiej wymaga opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W dniu 28 lutego rekomendacja dotycząca zakończenia współpracy z regionami rosyjskimi i białoruskimi została wyrażona przez MSZ.