Jesteś tutaj: Home

Prezydent zawetował kontrowersyjną ustawę. Niech ten temat: ,,nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 marzec 2022 14:26
Prezydent zawetował kontrowersyjną ustawę. Niech ten temat: ,,nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski” Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

Przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą duże emocje w Polsce budziła sprawa nowelizacji prawa oświatowego nazywana ,,lex Czarnek”, która krytykowana była przez opozycję, a także samorządy. Półtora tygodnia temu krytyczni tę ustawę oceniła w stanowisku Rada Miasta Bydgoszczy.

Samorządowcy krytykowali przede wszystkim zapisy mające na celu zwiększenie uprawnień podległych rządowi kuratorów oświaty, które mieli zyskać prawo do ustalania jakie organizacje pozarządowe mają mieć dostęp do szkół, a także dać im uprawnienia do odwoływania dyrektorów szkół – obecnie jest to uprawnienie organów prowadzących szkoły, zazwyczaj są to samorządy.

 

Parlament nowelizację uchwalił, ale w środę została ona zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa podkreśla, że główny argument jaki stał za ta decyzję, to ocena, że wojna w Ukrainie to nie czas na tego typu spory - Odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie