Jesteś tutaj: Home

Ukraińscy uchodźcy mają taki sam dostęp do służby zdrowia jak Polacy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 marzec 2022 08:46

- Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br. są objęci opieką medyczną na takich samych zasadach, jak każda osoba ubezpieczona w Polsce – wyjaśnia Marta Pióro, rzecznik Grupa Nowy Szpital Holding S.A. W podobny sposób wypowiadał się na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska.

- Dla tych osób, które przekraczają granicę i są obywatelami Ukrainy po 24 lutego (...) będą udzielane bezpłatne świadczenia zdrowotne. Dlatego chciałbym powiedzieć, że każdy obywatel Ukrainy, który trafia do świadczeniodawcy nie powinien spotkać się z odmową pomocy – wskazywał. Kluczowe jest zatem przekroczenie granicy 24 lutego lub później - Taka osoba powinna tylko przestawić albo jakiś dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze stemplem straży granicznej (poświadczający), że ta granica została przekroczona po 24 lutego, czyli od momentu, gdy na Ukrainie rozpoczęły się działania wojenne – dodaje Kraska.

Formalnie dzisiaj Sejm zajmie się ustawą, która wprowadza specjalny status uchodźców z Ukrainy.


Istotne jest też, aby dana placówka posiadała podpisany kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Szczepienia nie tylko przeciwko COVID-19

WUkrainie wyszczepialność przeciwko COVID-19 to tylko 35%, dlatego w punktach gdzie gromadzą się uchodźcy będzie można dobrowolnie zaszczepić się. Osoby dorosłe będą szczepione jednodawkowym preparatem Jonshon&Jonhson, młodszym osobom będą oferowane szczepionki oparte o mRNA.


Ukraina cechuje się też niższą wyszczepialnością przeciwko odrze i różyczce. Z tych szczepień również będą mogli skorzystać młodzi Ukraińcy.