Jesteś tutaj: Home

Bydgoskie parafie staną się stacjami drogi krzyżowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 marzec 2022 00:06

Dzisiaj przypada Środa Popielcowa, w Kościele katolickim jest to początek Wielkiego Postu, który zakończy się na Triduum Paschalne, czyli tuż przed Wielkanocą. Z tej okazji bp. Krzysztof Włodarczyk skierował do wiernych list, który był czytany w niedzielę w parafiach. W tym liście proponuje nowa formę modlitewna na ten czas – liturtię kościołów stacyjnych.

Warto podczas Wielkiego Postu zwrócić uwagę także na ten aspekt naszej ludzkiej egzystencji, naszego funkcjonowania w rodzinie, ale także życiu zawodowym, społecznym, kościelnym. Ile w tych wszystkich przestrzeniach niepotrzebnych, raniących słów? Ile przekleństw, wulgaryzmów, na które wszyscy jakoś zobojętnieliśmy? Ile zwyczajnie głupich, nieodpowiedzialnych wypowiedzi? Ile określeń, komentarzy, które zamiast łączyć dzielą. - odnosi się do niepotrzebnych sporów w liście pasterskim bp. Krzysztof Włodarczyk - Tymczasem słowo – także moje – może być jak balsam, może być rozważne, wyważone, mądre, współczujące… Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo właśnie takich słów, właśnie takich wypowiedzi wszyscy potrzebujemy. Wielki Post jest doskonałą okazją, by o tym sobie przypomnieć. Oczywiście nie tak jak czynią obłudnicy, którzy „widzą drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegają” (Łk 6,41), ale jak pokorni, dojrzali ludzie, którzy najpierw przyglądają się swojej własnej mowie, swoim własnym – każdego dnia – wypowiadanym słowom. Wszystko po to, by i nasze życie wydawało dobre owoce.

 

Będzie to dla bp. Włodarczyka pierwszy Wielki Post w roli ordynariusza diecezji bydgoskiej, zwraca się on do wiernych z nową propozycją przeżywania tego czasu - Wielki Post to czas nawrócenia, modlitwy, postu i pokuty, tak w aspekcie indywidualnym jak i wspólnotowym. Aby tę wspólnotowość – tak ważną również z perspektywy przeżywanego Synodu – podkreślić, chciałbym zaproponować szczególną formę przeżywania tego świętego czasu, a mianowicie „liturgię kościołów stacyjnych”.

 

Liturgia ta przewiduje, że od dzisiaj, przez kolejne 40 dni, kolejne parafie będą pełniły rolę kolejnych stacji drogi krzyżowych - Wierni przybywając do kolejnego bydgoskiego kościoła słuchać będą słowa Bożego, trwać będą na modlitwie, będą podejmować post, a w czasie celebracji Eucharystii składać będą ofiary dla najbardziej potrzebujących.

 

Biskup Włodarczyk zapowiada, że będzie starał się uczestniczyć każdego dnia w takim nabożeństwie.

 

Pierwszą – dzisiejszą (2 marca) stacją będzie Katedra bydgoska. Kolejne dni to parafie z dekanatu I: pw. św. Urszuli Ledochowskiej na Miedzyniu w czwartek, NMP z Góry Karmel w piątek, bł. Michała Kozala w sobotę i Wniebowstąpienia Pańskiego w niedzielę.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie