Jesteś tutaj: Home

,,Dzisiaj – we wtorek 1 marca już jesteśmy spokojniejsi, że Ukraina jest wstanie obronić się”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 marzec 2022 22:21

O tym, że był rosyjski plan zajęcia Kijowa w 72 godziny wywiad NATO wiedział już na kilka tygodni przed inwazją, poinformował na wtorkowej sesji Rady Powiatu Bydgoskiego konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora. W ciągu 5-dni Rosji nie udało się jednak zdobyć żadnego miasta wojewódzkiego, co daje nadzieję, że Ukraińcy się obronią. Na razie obyło się bez większych ataków na miasta Krzemieńczuk i Czerkasy, miasta partnerskie Bydgoszczy,

We wtorek Rada Powiatu Bydgoskiego zebrała się na nadzwyczajnej sesji poświęconej wojnie u naszego wschodniego sąsiada. Radni poprzez aklamację przyjęli uchwałę solidarnościową.

 

- Bo to, że ten plan był w 72 godziny do zrealizowania przez armie Putina, to o tym wiedzieliśmy od o kilku tygodni. Dzięki NATO ten plan był znany. To nie były blefy o 16 lutego – mówił konsul Krzysztof Sikora. Władze Ukrainy mając te informacje od NATO, przygotowały się na czarny scenariusz. Władze Ukrainy ustanowiły na 16 lutego święto państwowe Dzień Zjednoczenia Ukrainy, spodziewano się bowiem inwazji tego dnia, pod konie olimpiady w Pekinie. Inwazja ostatecznie została przez Rosjan o kilka dni opóźniona.

 

- Żadne duże miasto wojewódzkie, czyli obwodowe, w Ukrainie nie jest w pełni zajęte – podkreślał konsul Sikora - Dzisiaj – we wtorek 1 marca już jesteśmy spokojniejsi, że Ukraina jest wstanie obronić się.

 

Mówił on, że trzeba powoli przygotowywać się do odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych, wskazując na ważną rolę Polaków w tym zadaniu i naszej pomocy.


Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Bydgoskiego odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim.

 Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf