Jesteś tutaj: Home

Wojna na Ukrainie będzie także wyzwaniem dla bydgoskiego samorządu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 marzec 2022 20:22

We wtorek Rada Miasta Bydgoszczy zebrała się na nadzwyczajnej sesji – była to okazja, aby przyjąć symboliczne stanowisko o solidarności z Ukraińcami, ale ważniejsza była dyskusja o wyzwaniach, przed którymi stanie też bydgoski samorząd – a trzeba się liczyć z tym, że wielu uchodźców, którzy każdego dnia przybywają, zostaną tutaj na dłużej. Z tego powodu będzie trzeba zapewnić im warunki bytowe oraz także jakąś edukację.

 

Konkretem z wtorku jest podjęcie uchwały o zwolnieniu z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej osób, które przekroczyły od 24 lutego granicę polsko-ukraińską, na podstawie stempla w paszporcie lub innego dokumentu poświadczającego przekroczenie granicy. Uchwałę przygotowano na szybko, w materii do tej pory niespotykanej, bowiem nigdy nie było potrzeby stanowienia takiego prawa.

 

Sesja była w swoim przebiegu inna niż te do których przywykłyśmy, nie było niepotrzebnych sporów, co pokazuje, że bydgoscy samorządowcy bardzo poważnie podchodzą do tej sytuacji. Również symobliczne było zdalne połączenie się z radnymi przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza, który też nie miał najlepszych relacji z bydgoskich samorządem. Dyskusja była rzeczowa, mówiono głównie o praktycznych sprawach. Wojewoda ma docelowo zlecać samorządom konkretne zadania związane z opieką nad uchodźcami, za które państwo powinno się z samorządami rozliczać.

 

Wskazywano chociażby na konieczność znowelizowania przez parlament prawa, aby sformalizować takie kwestie jak opieka zdrowotna czy edukacja dla uchodźców. Samorządowcy z uznaniem wyrażali się też o mieszkańcach, którzy przekazują dary oraz angażują się w wolontariat. Padały przy tym głosy, że dzisiaj przede wszystkim potrzeba pieniędzy, dlatego też władze Bydgoszczy we współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy organizują zbiórkę dla miast Krzemieńczuk i Czerkasy, miast partnerskich Bydgoszczy na Ukrainie. Z pomocą rzeczową jest ten problem, że na Ukrainę ich wjazd jest utrudniony z uwagi na działania wojenne. Dystrybucję pomocy na Ukrainie rząd powierzył Agencji Rezerw Materiałowych – Praktycznie do soboty wieczór żadnej transport samochodowy z naszych miast nie przekroczył granicy w takiej formie jak wyruszył = wskazywał prezydent Rafał Bruski.

 

Podczas wtorkowej sesji oprócz uchwały o bezpłatnych przejazdach zasygnalizowano szereg wyzwań, przed którymi Bydgoszcz w najbliższych tygodniach stanie.

 

W sali sesyjnej oprócz flagi Polski, Bydgoszczy oraz Unii Europejskiej, pojawiła się również flaga Ukrainy – W wielu miejscach dbamy o takie symbole, nie tylko w sali sesyjnej, także przed ratuszem, na Starym Rynku, rozdajemy także flagi mieszkańcom w Bydgoskim Centrum Informacji, to element solidarności Bydgoszczy z wolną Ukrainą – mówi zastępca prezydent Michał Sztybel.

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie