Jesteś tutaj: Home

Czy województwo powinno zerwać współpracę z rosyjskimi i białoruskimi regionami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 luty 2022 13:42

Dzisiaj Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę o zerwaniu współpracy partnerskiej z Obwodem Kaliningradzkim. Jest to odpowiedź na prowadzenie agresji przez Rosję wobec Ukrainy. Regionalne struktury Partii Zieloni wnioskują, aby podobny krok podjęło Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Województwo Kujawsko-Pomorskie współpracuje z Obwodem Nowogrodzkim i Obwodem Smoleńskim oraz także białoruskim Obwodem Mohylewskim. Białoruś udostępniła Rosji swoje terytorium do prowadzenia działań napastniczych.

 

W imię solidarności z narodem ukraińskim i jego walką o wolność i niepodległość powinnyśmy wykluczyć wszelką współpracę z miastami obwodami reprezentującymi Rosję i dyktatora Putina – piszą Zieloni.

 

W poniedziałek na nadzwyczajnej zdalnej sesji zebrał się Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przyjmując uchwałę o solidarności z narodem ukraińskim. O zerwaniu współpracy z rosyjskimi i białoruskim obwodem nie dyskutowano.

 

Jak się dowiadujemy od radnych formalnie uchwałą Sejmiku Województwa nie można zerwać współpracy, do tego potrzebne są bowiem też uzgodnienia z ministrem spraw zagranicznych. Nie wyklucza się jednak podjęcia takich działań w przyszłości.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP