Jesteś tutaj: Home

Setki wolontariuszy w Młynach Rothera robią wrażenie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 luty 2022 16:42

W niedzielę w Młynach Rothera jest spory ruch, około 250 wolontariuszy segreguje dary przekazane przez mieszkańców regionu dla uchodźców z Ukrainy oraz Ukraińców, którzy w swoim kraju walczą o niepodległość. Chętnych do pomocy było więcej, ale Młyny się już przepełniały. Kolejni wolontariusze pracują na stadionie Zawiszy – jeżeli ktoś chce dzisiaj przekazać jakieś dary, to najlepiej, aby pojechał właśnie na Zawiszę.

Około godziny 15 z Młynów Rothera wyjechał tir zapełniony pomocą dla Ukraińców, którzy zostali w kraju i walczą z najeźdźcami - To będzie przekazane i żołnierzom, którzy walczą, bo już nawiązaliśmy kontakty przez firmę DPV – mówi nam bydgoski radny Ireneusz Nitkiewicz. Na nagraniu rozmowy z nim widzimy, jak za jego plecami przenoszone są kartony, które ładowane były na tira.

 

- Mamy korytarz humanitarny i wypuszczamy pomoc również na Ukrainę, na front gdzie jest bardzo potrzebna, tam jada leki, tam jada ciuchy dla żołnierzy, nawet siatki maskujące - opowiada Justyna Gotowicz, która koordynuje wolontariuszy w Młynach Rothera, w tle również widzimy jak sporo osób sortuje dary przekazane przez mieszkańców regionu.

 

- W trzech magazynach 250 osób, które przyszło z chęcią pomocy sortują, część z osób, która była nadprogramowa, czyli powyżej 250 pojechała na Zawiszę, bo tam jest też punk magazynowy. Bydgoszczanie są po prostu niesamowici i nie tylko bydgoszczanie, bo spoza Bydgoszczy przyjeżdżają. Na pewno nie jesteśmy obojętni, na pewno wy nie jesteście obojętni i na pewno społeczność ukraińska, która z nami tutaj działa jest każdemu z państwa wdzięczna – wyraża uznanie dla hojności mieszkańców regionu Gotowicz – W imieniu całej społeczności ukraińskiej i swoim chce podziękować za wszystko co robicie, za to jak przychodzicie, przynosicie paczki, przynosicie nam jedzenie, za każde poruszenie serca dziękujemy.

 

Zachęcamy do obejrzenia wersji filmowej reportażu, która pozwoli Państwu zobaczyć jaka atmosfera towarzyszy dzisiaj Młynom Rothera.

 

 

Od poniedziałku główny punkt przenosi się do Myślęcinka

Młyny Rothera na potrzeby związane z niesieniem pomocy dla Ukrainy zostały udostępnione w sobotę, bowiem magazyny, którymi dysponują organizacje pozarządowe okazały się zbyt małe na skalę pomocy jaką okazują mieszkańcy.

 

W niedzielę okazało się jednak, że również Młyny Rothera zaczynają robić się za małe, dlatego od poniedziałku na potrzeby pomocy Ukrainie zagospodarowane będzie Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze.

 

 

 

Trudno mówić o skali uchodźców w regionie

Od wolontariuszy słyszymy, że do Bydgoszczy dotarło już sporo uchodźców, nikt nie chce mówić jednak o liczbach bo sytuacja jest tak dynamiczna, że z godziny na godzinę zmienia się bardzo wiele.

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie