Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz w trzeciej dobie rosyjskiej inwazji w Ukrainie (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 luty 2022 20:06

Widoczny jest ogromny entuzjazm mieszkańców regionu w niesieniu pomocy dla Ukraińców uciekających przed wojną. Z powodu dużego zainteresowania bydgoszczan do przekazywania darów w sobotę zapadła decyzja o zorganizowaniu w Młynach Rothera tymczasowego magazynu, w którym możemy przekazywać czy to odzież i inne potrzebne przedmioty codziennie do godziny 20. W wielu gminach odbywały się też spotkania jak najskuteczniej współpracować i nieść pomoc potrzebującym.

 

Opieka na uchodźcami to też skomplikowane zadanie logistyczne. Oprócz punktów recepcyjnych w województwach przygranicznych, w każdym mieście wojewódzkim tworzone są na dworcach PKP punkty informacyjne, gdzie przybysze z Ukrainy mogą uzyskać kluczowe informacje. W sobotę taki punkt otwarto na Bydgoszczy Główne - Tu mogą być podejmowane decyzje odnośnie przekazania danej osobie gdzie może się zgłosić. Jeżeli nie posiada możliwości, to zostanie zawieziona do miejsca, gdzie znajdzie schronienie – tłumaczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Urząd Wojewódzki uruchomił też specjalne infolinie w języku ukraińskim, które pozwalają uzyskać wymagane informacje. Szczegóły na specjalnej ulotce - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 

 

Na dzisiaj kujawsko-pomorskie posiada bazę tysiąca miejsc dla uchodźców wojennych, przy czym to są miejsca stosunkowo wysokiego komfortu, oferujące chociażby przynajmniej swój pokój z zapleczem sanitarnym. Na razie nie planuje się lokowania uchodźców np. na salach gimnastycznych. W piątek jako pierwsi do Bydgoszczy przylecieli ukraińscy strażacy, o czym szerzej piszemy - Ukraińscy strażacy pierwszymi uchodźcami w regionie


Polscy strażacy zostali natomiast zaangażowani do transportowania uchodźców z miejscowości przygranicznych po całym kraju, do miejsc, gdzie otrzymują pomoc. Na dzisiaj z kujawsko-pomorskiego do kierowania autokarami desygnowano 8 strażaków.

 

Konsul honorowy Ukrainy Krzysztof Sikora mówił z uznaniem o entuzjazmie Polaków do niesienia pomocy - Mam kilkaset telefonów z ciężarówkami gotowymi do wyjazdu – wyjaśnia konsul Sikora. Mowa o pomocy humanitarnej dla tych co zostali na Ukrainie. Konwój z regionu wyruszy jak zostanie zapewniona taka możliwość.

 

 

 


Informacje jak  pomóc Ukraińcom - Pomoc  dla Ukrainy

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ - https://www.portalkujawski.pl/UKRAINA.pdf

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie