Jesteś tutaj: Home

Pruszcz symbolicznie przyjął prawa miejskie. Kolejne miasto w Metropolii Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 luty 2022 07:00
Pruszcz symbolicznie przyjął prawa miejskie. Kolejne miasto w Metropolii Bydgoszcz CC BY-SA 4.0 by Audionautix: Redwood Highway

Prawa miejskie Pruszcz położony w dzisiejszym powiecie świeckim uzyskał w1367 roku, czyli niedługo później niż Bydgoszcz. Na skutek do dzisiaj w pełni nie opisanych przez historyków zbiegów wydarzeń na 155 lat Pruszcz miastem przestał być. W ubiegły wtorek symbolicznie wójt Dariusz Wądołowski stał się burmistrzem, natomiast przewodniczący Rady Miejskiej otrzymał insygnia.

Prawa miejskie Pruszcz stracił w XIX wieku, w czasach pruskich, na skutek ówczesnych decyzji. Wówczas rozpoczął się okres, gdy Pruszcz zaczął tracić na znaczeniu. W II Rzeczypospolitej – w 1934 roku na skutek reformy administracyjnej Pruszcz stał się siedzibą gminy wiejskiej, ale wciąż bez praw miejskich.

 

Formalnie – po 150 latach – Pruszcz uzyskał ponownie prawa miejskie 1 stycznia br. We wtorek 22 lutego odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której przewodniczący Rady Piotr Radecki oraz burmistrz odebrali insygnia władzy samorządowe.

 

Gmina miejsko-wiejska Pruszcz liczy około 10 tys. mieszkańców, miasto Pruszcz zamieszkuje niecałe 3 tys. Od 2016 roku gmina zacieśnia współpracę z Bydgoszczą w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie