Jesteś tutaj: Home

Co wiemy o sytuacji na Ukrainie dobę po rozpoczęciu inwazji? (raport)

Napisane przez  Ł.R. / OSW Opublikowano w Regionalne piątek, 25 luty 2022 13:37

Wojna na Ukrainie to medialnie temat numer jeden, dostęp do informacji o przebiegu działań militarnych jest jednak utrudniony, ponadto trzeba uważać na materiały mogące tylko dezinformować. Sytuacji wojennej przyglądamy się w oparciu o analizy ekspertów z Ośrodka Studiów Wschodnich, które przedstawiają tylko zweryfikowane informacje. Co powinno nas w sposób szczególny niepokoić to bombardowanie obiektów cywilnych.

 

Dzisiaj w godzinach porannych pododdziały rozpoznawcze Sił Zbrojnych FR osiągnęły przedmieścia ukraińskiej stolicy od północy. Do miasta napływają transporty broni dla formowanych oddziałów Obrony Terytorialnej (OT), co oznacza, że przygotowywana jest jego obrona z udziałem wszystkich dostępnych sił – czytamy w raporcie OSW - W pozostałych rejonach (dowództwo ukraińskie określiło cztery kierunki rosyjskiego uderzenia: północny – na Kijów, słobodzki, operacji specjalnej w Donbasie i taurydzki) toczyły się zacięte walki, m.in. o Sumy, w których starcia mają trwać na ulicach miasta, a także na północ od stolicy (na linii Iwanków–Dymer) oraz o most Antonowa na Dnieprze k. Chersonia (na kierunku Mikołajowa). Aktywne działania militarne prowadzone są praktycznie na całej linii granicy w obwodzie charkowskim. Rosjanie przejęli kontrolę nad częścią autostrady Kijów–Moskwa. Nad ranem ofensywę rozpoczęło zgrupowanie wojsk rosyjskich z terytorium Białorusi, które poprzedniego dnia przełamywało umocnienia na odcinku granicznym z obwodem żytomierskim.

 

Ośrodek Studiów Wschodnich informuje też o niepokojących działaniach Rosjan: Rosjanie rozpoczęli bombardowanie obiektów cywilnych, także mieszkalnych (m.in. w Kijowie, lotnisko k. Równego).

 

Eksperci OSW w swoim komentarzu do bieżącej sytuacji wskazują; Bombardowania obiektów cywilnych – głównie w Kijowie – należy potraktować przede wszystkim jako element presji na obrońców i władze Ukrainy, sygnalizujący im konieczność poddania stolicy. Świadczy o tym ich stosunkowo niewielka skala. Nie można jednak wykluczyć, że w przypadku stawienia przez stronę ukraińską zdecydowanego oporu Rosjanie zdecydują się na planowe niszczenie miasta, obarczając odpowiedzialnością za to jego obrońców.

 

Ukraina tę wojnę na pewno na dzisiaj przegrywa, ale jak oceniają eksperci: Operacja obronna wojsk ukraińskich w ciągu pierwszej doby agresji utrudnia szybkie postępy wojsk rosyjskich, które nie chcą generować zbytnich strat w bezpośrednich starciach.

 

Mapa OSW o sytuacji  z  godziny 11:00 (25 lutego):