Jesteś tutaj: Home

Poseł złożył zawiadomienie o międzynarodowe ściganie Władimira Putina

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 luty 2022 12:21

Poseł Bartosz Kownacki chce postawić prezydenta Rosji Władimira Putina przed trybunałem w Hadze – powołany w 2002 roku Międzynarodowy Trybunał Karny zajmuje się ściganiem m.in. zbrodni wojennych i agresji.

 

- Właśnie złożyłem zawiadomienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego i Polskiej Prokuratury, o ściganie Putina i jego administracji za wszczęcie wojny napastniczej. Chodzi o to, aby już nigdy nie wpuszczać ich na europejskie salony, niech będą persona non grata – poinformował w czwartek poseł Bartosz Kownacki.


Zgodnie z procedurą zapisana w Statucie Rzymskim z 1998 roku sprawę do tego trybunału może wnieść państwo będące stroną Statutu Rzymskiego. Takim państwem jest Polska, stąd też prokuratura po rozpatrzeniu wniosku parlamentarzysty mogłaby wystąpić o międzynarodowe ściganie.

 

Nie wpuszczać rosyjskich samolotów nad Polskę

Poseł Paweł Olszewski wystąpił z kolei do Ministerstwa Infrastruktury o zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej dla wszelkich rosyjskich jednostek, także dla samolotów pasażerskich. Byłby to kolejny element sankcyjny przeciwko Rosji. Identycznej treści apel do premiera złożył  senator Krzysztof Brejza.

 

Aktualizacja: Premier Mateusz Morawiecki poinforował, że zlecił przygotowanie aktów prawnych, które zamkną polską przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.