Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz wnioskuje do rządu o wsparcie inwestycji wartych 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 luty 2022 00:05
Bydgoszcz wnioskuje do rządu o wsparcie inwestycji wartych 100 mln zł Wizualizacja dot. Parku Centralnego

W ramach naboru do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych bydgoski ratusz złożył wnioski na m.in. rozbudowę zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej oraz budowę kąpielisk. Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to jeden z elementów rekompensowania samorządom niższych wpływów spowodowanych Polskim Ładem.

Bydgoszcz wnioskuje do tego programu o kwotę 65 mln zł na przebudowę zajezdni tramwajowej, a dokładniej pierwszy jej etap, będzie to bowiem przedsięwzięcie wieloetapowe. Kolejna inwestycja w limicie do 30 mln zł to budowa kąpieliska przy basenie Astorii oraz kąpieliska nad Brdą w Parku Centralnym (nieopodal Hali Immobile Łuczniczka). W limicie do 5 mln zł ratusz zawnioskuje o modernizację śluz nad Starym Kanałem Bydgoskim, czyli praktycznie będzie to dalsza modernizacja Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim.


- Pula środków w drugiej edycji rządowego funduszu „Polski ład” Program Inwestycji Strategicznych wyniesie 20 mld zł. To kwota zebrana z podatków, które płacą również mieszkańcy Bydgoszczy. Bydgoszczanie to ok. 1% mieszkańców Polski. Bydgoszcz powinna więc otrzymać wsparcie na poziomie około 200 mln zł. Tymczasem możemy wnioskować o maksymalnie 100 mln zł. Program już na starcie krzywdzi mieszkańców takich miast jak Bydgoszcz. Będziemy jednak walczyć o maksymalny poziom dofinansowania zadań, które wcześniej planowane były m.in. w oparciu o własne środki – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


W pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Bydgoszcz otrzymała dofinansowanie w wysokości prawie 35 mln zł – około 30 mln będzie kosztować rewitalizacja bulwarów nad Brdą na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej. Przetarg na zadanie właśnie ogłoszono, dodatkowo blisko 5 mln zł udało się pozyskać z Unii Europejskiej. Istnieje szansa, że prace zakończą się jeszcze w tym roku. Dodatkowo Bydgoszcz pozyskała w pierwszej edycji tego rządowego programu kwotę 5 mln zł na modernizację Placu Kościeleckich.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie