Jesteś tutaj: Home

Skoro premier obiecał, to środki na inwestycje drogowe trafią do Bydgoszczy – zapewniają politycy PiS

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 luty 2022 16:32
Premier w Fordonie Premier w Fordonie

W tym tygodniu rozdysponowano pomiędzy samorządy środki z kolejnej edycji Rządowego Programu Rozwoju Dróg – do województwa kujawsko-pomorskiego do gmin i powiatów trafić ma w edycji 2022 ponad 156 mln zł. Ta pula środków może być większa jeżeli dojdą do niej środki dla miast wojewódzkich – Bydgoszczy i Torunia, ale póki co Ministerstwo Infrastruktury nie ogłosiło jeszcze konkursu.

Z punktu widzenia Bydgoszczy jest to sprawa podwójnie ważna, bo raz środki w ramach dotacji na inwestycje drogowe zawsze się przydadzą, a dwa to na Rynku w Fordonie premier Mateusz Morawiecki w czerwcu 2020 roku obiecał zmianę zasad funduszu dróg lokalnych, przewidującą możliwość ubiegania się o te środki także miast wojewódzkich. Pewne kroki w tym kierunku rząd zrobił, bowiem w ubiegłym roku znowelizowano ustawę, która przewiduje osobną kategorię konkursu dla miast wojewódzkich, który ogłaszać ma według tych przepisów Minister Infrastruktury. Tego konkursu do tej pory nie ogłoszono, choć nabór dla gmin i powiatów ogłoszono już w lipcu, a w ostatnich dniach już wybrano projekty do realizacji.

 

- Była obietnica z Fordonu pana premiera, który gościł u nas w 2020 roku, że dla miast wojewódzkich ten program będzie otworzony – nawiązał na dzisiejszej konferencji prasowej minister Łukasz Schreiber do obietnicy premiera – Myślę, że to można powiedzieć z bezpiecznym spokojem, że w tym półroczu taki program dla 18 miast wojewódzkich wystartuje.


- Ustawa od kilku miesięcy obowiązuje – dlaczego jeszcze tego konkursu nie ogłoszono? - pytamy.

 

- Program jest rozpisany na 10 lat, więc oczywistym było to, że należy rozpisać ten program dotyczący całości, więc stąd jest ta edycja – odnosi się poseł Piotr Król – Pan minister mówił o pierwszym półroczu, mnie życie nauczyło trochę większego pesymizmu, ja wiem, że na pewno w tym roku. Więc zgodzimy się, że będzie to w połowie roku.


Król wyjaśniał wcześniej, że w pierwszej kolejności pomaga się biedniejszym samorządom gminnym i powiatowym, które bez rządowego wsparcia nie byłyby wstanie realizować inwestycji drogowych. Kolejnym etapem ma być wsparcie dla dużych miast.

 

Co wiemy o wsparciu dla miast wojewódzkich?

Szczegóły poznamy, gdy Ministerstwo Infrastruktury ogłosi konkurs. Z ustawy dowiadujemy się pewnych konkretów. W każdej edycji duże miasto może zabiegać o maksymalnie 80% dofinansowanie inwestycji, czyli konieczne będzie przynajmniej 20% wkładu własnego. Dotacja nie może przekroczyć 30 mln zł.

 

W kuluarach słyszymy, że pula dla wszystkich 18 miast najprawdopodobniej wyniesie 1 mld zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: