Jesteś tutaj: Home

Na dwa lata przed ostatecznym rozliczeniem z UE jako województwo rozliczyliśmy zaledwie nieco ponad połowę alokacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 17 luty 2022 10:45

Województwo kujawsko-pomorskie najwolniej wdraża fundusze europejskie – informacja tej treści pojawia się na naszych łamach nie po raz pierwszy na naszych łamach, tym razem przedstawiamy dane na koniec 2021 roku, czyli na równo dwa lata przed tym jak projekty muszą być rozliczone. W czerwcu ubiegłego roku w Bydgoszczy gościł odpowiedzialny za fundusze europejskie minister Waldemar Buda, który wyraził zaniepokojenie poziomem wdrażania funduszy europejskich przez nasze województwo.

Stan na koniec 2021 roku to z Regionalnego Programu Operacyjnego podpisane umowy na 94% alokacji przysługującej nam na lata 2014-2020, z ostatecznym rozliczeniem do końca 2023 roku. Pod tym względem nie jesteśmy najgorsi, ale bardziej niepokoić może stan rozliczenia z Brukselą, bowiem rozliczyliśmy się tylko z 55% alokacji. Jesteśmy obok województwa łódzkiego (58% rozliczonej alokacji) jedynymi województwami, które nie osiągnęły wskaźnika 60%. Województwo opolskie uzyskało nawet 73% rozliczonej alokacji.

 

W poprzedniej perspektywie nie zdążyliśmy

Fundusze z perspektywy 2007-2013 miały być ostatecznie rozliczone do końca 2015 roku. Okazało się jednak, że nie wszystkie województwa rozliczyły całą alokację, a kujawsko-pomorskie miało największy ogon. Rząd wynegocjował z Brukselą dodatkowe kilka miesięcy, co pozwoliło rozliczyć naszemu województwu wszystkie przypadające środki, inaczej stracilibyśmy wiele milionów euro.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: