Jesteś tutaj: Home

Trzeba dzisiaj przypominać o Armii Krajowej, bo przez pół wieku był to temat zakazany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 luty 2022 17:05

14 lutego 1942 roku rozkazem gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. AK stała się zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, podporządkowanego rządowi na uchodźstwie w Londynie. Dzisiaj – w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy stanęła okolicznościowa wystawa, z którą możemy przechodząc ulicą Jagiellońską się zapoznać.

 

- Armia Krajowa musi być przypominana przez nas dzisiaj, bo przez pół wieku do roku 1989, o 1/3 z tutaj przedstawionych, nie wolno było mówić, albo fałszowano ich życiorysy – podkreślał przed otwarciem wystawy prof. Mirosław Golon, szef delegatury IPN w Gdańsku. Zanim otwarto wystawę, złożono symboliczne wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą Polskie Państwo Podziemne, na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Armia Krajowa ten skrót AK, to zapisana w zbiorowej pamięci Polaków chwalebna historia naszych dziejów. Armia Krajowa, zbrojne ramie rzeczonego Państwa Podziemnego, była największą siłą zbrojną w okupowanej Europie – mówił wicewojewoda Józef Ramlau - Armia Krajowa jest dla współcześnie żyjących Polaków ciągle źródłem inspiracji, mówimy to w czasach, które przestały być czasami spokojnymi.

 

- Pamiętajmy, że wśród wszystkich osiągnięć tysiąclecia państwa polskiego zbudowanie Armii Krajowej – podkreślał prof. Golon z Instytutu Pamięci Narodowej - Najpierw wybicie się na niepodległość w roku 1918, a potem dopełnienie tego w wojnie polsko-bolszewickiej, ale potem w II wojnie światowej, zachowanie się z honorem i przyczynienie się do tego, że ta dobra strona świata wygrała, to był w znacznej mierze sukces Armii Krajowej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022