Jesteś tutaj: Home

Polskie dzieje Mannheim

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 luty 2022 06:57
Polskie dzieje Mannheim W Mannheim finał odbywał się on-line

Mannheim to niemieckie miasto o podobnej populacji jak Bydgoszcz, położone nieopodal granicy Niemiec z Francją i Belgią. Relacje Bydgoszczy z Mannheim wyglądają na dość żywe, przed pandemią na urodzinach Bydgoszczy gościliśmy władze z Mannheim, kilka miesięcy temu z tego miasta bydgoski Szpital Miejski otrzymał artykuły ochrony osobistej, a przed dwoma tygodniami Mannheim pierwszy raz zagrało z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Udział w Finale WOSP – jak już zapowiedziano nie ostatni – to w dużej mierze inicjatywa Polsko-Niemieckiego Towarzystwo Mannheim-Ludwigshafen, ale wsparcie go przez władze miasta oraz obecność radnej Niny Wellenreuther pokazuje, że Polacy odgrywają w życiu publicznym Mannheim na pewno zauważalną rolę.

 

- Udało nam się w pandemii dokonać czegoś niezwykłego. W bydgoskim BWA zorganizowano wystawę, gdzie udało się stworzyć i w Bydgoszczy i w Mannheim wystawę, która została wymieniona. Również kontakty na płaszczyźnie młodzieżowej istniały i są coraz silniejsze. Dobrze, że jako ludzie mimo pandemii potrafimy działać – mówiła radna Nina Wellenreuther.

 

Skąd zatem tylu Polaków w Mannheim

Według oficjalnych danych w Mannheim mieszka ponad 4 tys. Polaków. Nie licząc Niemców, to większe diaspory w tym mieście mają Włosi i Turcy. W przeszłości Polaków było znacznie więcej, a wszystko zaczęło się w czasie i po II wojnie światowej.

 

Jak wynika z publikacji w maju 1945 roku w Mannheim zakwaterowanych było około 30 tys. Polaków, byli to robotnicy przymusowi, którzy w czasie wojny zostali deportowani do Trzeciej Rzeszy. Z kolei w marcu 1944 roku w Mannheim utworzono obóz koncentracyjny, przez który przewinęło się wielu więźniów z Powstania Warszawskiego – mowa o ponad 1 tys. warszawiaków. Na cmentarzach w tym mieście spoczywa wielu Polaków.

 

W 1945 roku Amerykanie w Mannheim zaczęli rekrutować wśród Polaków obozy pomocnicze przy amerykańskiej armii, w których Polacy pełnili głównie funkcję wartownicze. Sytuacja polityczna, w której Polska znalazła się w strefie wpływów Moskwy sprawiła, że wielu Polaków pozostało w Mannheim, natomiast utworzone przez Amerykanów siły były przygotowywane do ewentualnej wojny ze Związkiem Radzieckim. W skład ich weszli też polscy partyzanci z Brygady Świętokrzyskiej. Wielu Polaków liczyło, że będzie im dane wyzwalać Polskę spod okupacji sowieckiej. Po 1955 roku, gdy Republika Federacja Niemiec stała się członkiem NATO, w skład tych oddziałów zaczynali wchodzić Niemcy. Oddziały rozformowano w 1990 roku po upadku Związku Radzieckiego.

 

Od 1991 roku Bydgoszcz i Mannheim są oficjalnie miastami partnerskimi.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022