Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj protest rolników. W południe lepiej unikać przejazdu ulicą Focha

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 luty 2022 00:50
Dzisiaj protest rolników. W południe lepiej unikać przejazdu ulicą Focha Archiwum

Nawet 150 ciągników rolniczych może wjechać dzisiaj do Bydgoszczy wynika z zapowiedzi. W całej Polsce odbędą się protesty organizowane przez Agrounię. Musimy się przygotować na spore utrudnienia w ruchu, korki, a także problemy ze sprawnym funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. O zdarzeniach będziemy starali się informować państwa na bieżąco.

 

Wjazd ciągników rolnicy planują około godziny 11:00 ulicą Nad Torem od strony Koronowa. Szpaler ciągników ulicami Grunwaldzką i Focha dotrze pod Urząd Wojewódzki przy ulicy Jagiellońskiej. Planuje się dojazd pod siedzibę wojewody na godzinę 11:30. Następnie w tym miejscu odbędzie się pikieta. Najprawdopodobniej nie zostanie zablokowany ruch tramwajowy, ale przejechać Jagiellońską samochodem może być niemożliwe. Rolnicy zapowiadają, że protest zakończą około godziny 17. O zdarzeniach na bieżąco będziemy informować w poniższym dzienniku. Jeżeli faktycznie będzie ponad setka ciągników, to również utrudnienia mogą się pojawić na odcinku Jagiellońskiej od Ronda Jagiellonów do Trasy Uniwersyteckiej (ciągniki objęłyby obszar od Gdańskiej do dworca PKS).

 

Dziennik:

11:35 - ciągniki jeszcze nie dotarły do Bydgoszczy. Ruch odbywa się bez problemów.

11:52 - pierwsze ciągniki dotarły do Ronda Grunwaldzkiego.

Około godziny 12 - ulica Jagiellońska jest praktycznie nieprzejezdna w okolicach Urzędy Wojewódzkiego. Ruch tramwajowy, pomimo wolnych torowisk do czasu dojazdu wszystkich ciągników również wstrzymany.

 

 

12:30 - pod Urzędem Wojewódzkim rozpoczął się więc rolników.

 

Rolnik Mateusz Sass wyjaśnia, że protest jest w interesie konsumentów i przeciwko wysokim cenom. Krytykę on również unijny Zielony Ład, który w jego opinii doprowadzi do jeszcze wyższych cen żywności.

 

 

12:45 - rolnicy czekają na wojewodę Mikołaja Bogdanowicza. Jeżeli nie wyjdzie zapowiadają pozostanie.

 

12:48 - w imieniu wojewody wyszedł wicewojewoda Radosław Kempiński tłumacząc, że wojewoda Bogdanowicz godzine temu dowiedział się o zakażeniu Covid-19. Pojawiły się okrzyki ,, kłamstwo".

 

Wicewojewoda Radosław Kempiński zapowiedział, że trwają rozmowy z władzami Anwilu w temacie cen nawozów.

 

Rolnicy domagali odniesienia się wojewody do pytań jakie zadali w piatek rolnicy. Ich rozgoryczenie wywołało nieodniesienie się do nich Kępińskiego.

 

 

12:58 - rolnicy domagają, że skoro wojewoda jest niedysponowany, przyjazdu do Bydgoszczy ministra rolnictwa. Do tego czasu zamierzają protestować.

 

Ruch tramwajowy funkcjonuje normalnie.

 

13:40 - jeżeli w ciągu 5 minut nie zapadnie decyzja w sprawie przyjazdu ministra rolnictwa rolnicy zapowiadają zaostrzenie protestu.

 

13:50 - po rozmowie telefonicznej z wojewodą, w ciągu godziny mają zapaść decyzje co dalej.

 

15:00 - wicewojewoda poinformował, że minister Henryk Kowalczyk spotka  16 lutego z delegacją kujawsko-pomorskie rolników w ministerstwie w Warszawie.

 

16:00 - protest dobiega końca. Za chwilę ciągniki rozjadą się w kierunku Koronowa.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022