Jesteś tutaj: Home

Nagranie pokazuje okoliczności tragedii pod Warlubiem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 04 luty 2022 17:38
Nagranie pokazuje okoliczności tragedii pod Warlubiem Fot: PSP Świecie

Wczoraj (czwartek) na przejeździe kolejowym w Warlubiu pod Świeciem doszło do tragedii – pociąg jadący z Gdyni do Bydgoszczy uderzył w autobus szkolny, na miejscu zginął kierowca autobusu, jedyna pasażerka po tym, gdy autobus utknął na przejeździe, wysiadła. Przez kilka godzin ruch kolejowy był utrudniony.

Nagranie ze zderzenia pojawiło się w internecie. Można je zobaczyć poniżej:

 

Widzimy na jego początku jak autobus wjeżdża na przejazd, przed którym nagle zaczyna zamykać się rogatka. Wcześniej otworzyła się ona po przejeździe innego pociągu. Dopiero tuż przed zderzeniem kierowca próbował powoli zjechać z przejazdu, ale było już za późno. Rogatki są tak skonstruowane, że wystarczyłoby lekkie uderzenie w nie, aby je wyłamać, co powinno być refeksją z tej tragedii na przyszłość.

 

Czy kierowca wjechał na czerwonym świetle?

Przyczyny tej tragedii dokładnie wyjaśnić ma śledztwo, nasuwa się jednak kluczowe pytanie, czy przed wjazdem na przejazd pulsowały naprzemiennie światła, co oznacza dla kierowców zakaz wjazdu. Jak pokazuje policyjna akcja z Bydgoszczy, sprzed kilku tygodni, nie brakuje kierowców, którzy łamią ten przepis, co może wynikać z niepełnej świadomości.