Jesteś tutaj: Home

Marian Rejewski patronem Bydgoszczy Głównej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 luty 2022 15:26
Marian Rejewski patronem Bydgoszczy Głównej Fot: PKP SA

Od dzisiaj dworzec PKP Bydgoszcz Główna nosi imię Mariana Rejewskiego. Tej postaci w Bydgoszczy nikomu nie trzeba przedstawiać – jako uzdolniony matematyk doprowadził do rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej, co znacznie ułatwiło wygranie II wojny światowej przez aliantów. Marian Rejewski zatem wpisał się w skrócenie tej krwawej wojny. Marian Rejewski urodził się w Bydgoszczy.

Tradycje stacji Bydgoszcz Główna sięgają ponad stu lat, budynek w obecnej formule powstał w 2015 roku. Od niedawna pojawiła się tendencja, aby nowym polskim dworców nadawać patronów, aby uświetnić postacie zasłużone dla polskiej niepodległości. W przypadku Bydgoszczy Głównej postanowiono uczcić Mariana Rejewskiego.

 

– Program nadawania dworcom imion wybitnych Polaków, realizowany przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ma na celu docenienie Polaków, którzy swoją pracą i poświęceniem zasłużyli się naszej Ojczyźnie. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że dziś kolejny obiekt dołącza do tej ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię wybitnego Polaka i jednocześnie mieszkańca tego miasta – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

 

Fot: UMB

 

To kolejna forma upamiętnienia Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Do najbardziej wyrazistych form należy ławeczka z figurą Rejewskiego na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich oraz mural na budynku w reprezentacyjnej części ulic Gdańskiej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.