Jesteś tutaj: Home

Holenderskie media: W Bydgoszczy NATO przygotowuje się do potencjalnego konfliktu

Napisane przez  Ł.R. / NRC Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 luty 2022 17:48
Holenderskie media: W Bydgoszczy NATO przygotowuje się do potencjalnego konfliktu Fot: JFTC

In Polen oefent de NAVO voor een fictieve oorlog – taki tytuł nosi publikacja w holenderskim dzienniku NRC. Tłumacząc na Polski jest to wskazanie, że w Bydgoszczy NATO przygotowuje się do teoretycznej wojny. Publikacja poświęcona jest o roli jaką odgrywa dla Europy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

Cytowany amerykański oficer Joseph Garaux przyznaje ironicznie, że co prawda w Bydgoszczy nie spotkamy na ulicach żołnierzy z karabinem, czy pojazdu opancerzonego, ale jak przyznaje JFTC NATO odgrywa kluczową rolę w szkoleniu i dostosowaniu systemów do współpracy na polu bitwy.

 

Kluczowe ćwiczenie to CWIX, które odbywa się w czerwcu, w trakcie którego państwa członkowskie testują swoje nowoczesne systemy bojowe, pod kątem interoperacyjności, czyli tego, aby te systemy wzajemnie się rozumiały w warunkach pola bitwy,co jest w nowoczesnej wojnie kluczowe.

 

 

Ćwiczenia odbywają się w oparciu o fikcyjne scenariusze, jak jednak tłumaczą rozmówcy holenderskiego medium, wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie może nieść Rosja, czy także Chiny albo Iran, ale wojskowi decydują się na fikcyjne scenariusze, aby w ten sposób nie zaogniać stosunków międzynarodowych.

 

Joseph Garaux przyznaje także, że po latach, gdy JFTC skupiało się na szkoleniach dla misji wojskowych w Iraku i w Afganistanie, teraz kluczowy jest artykuł 5 traktatu o NATO, czyli reagowanie na sytuację, gdy jeden z członków NATO zostanie zaatakowany.

 

Wydźwięk tej osrtatiej wypowiedzi jest istotny, bowiem o ile wskazuje, że JFCT NATO odgrywa ważną rolę w przygotowania do ewentualego konfliktu, to podkreślenie artykułu 5  zaznacza, że są to działania defensywne, a  nie dążenie do agresji.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022