Jesteś tutaj: Home

Pierwsze 100 mln. na liczniku 30. Finału WOŚP przekroczone

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 30 styczeń 2022 23:06
Pierwsze 100 mln. na liczniku 30. Finału WOŚP przekroczone fot. Paweł Krupka

W niedzielę po godzinie 22 na liczniku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebita została kwota 100 mln zł. Tuż przed godziną 23 było to niespełna 107 mln zł, a to jeszcze nie koniec liczenia i przypływu nowych środków. ,,Przejrzyj na oczy” - to hasło tegorocznego finału, dedykowanego poprawie standardów diagnostyki i leczenia wad wzroku wśród dzieci.

30. jubileuszowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał pod znakiem Nadii, silnego wiatru, który szczególnie z soboty na niedziele spowodował spore zniszczenia. Nadia nie zakłóciła jednak Orkiestry, w całej Polsce kwestowało około 120 tys. wolontariuszy, powołano też ok. 1,7 tys. sztabów, w tym też zagraniczne. Swój sztab utworzyło chociażby niemieckie miasto partnerskie Bydgoszczy – Mannheim. Bydgoski koncert z powodu złej pogody przeniesiono ze Starego Rynku na Łuczniczkę.


Wpływ na ostateczny wynik 30. Finału WOŚP będą miały też licytacje, część z nich potrwa jeszcze kilkanaście dni, stąd też ostatecznie zebrana kwota będzie się jeszcze długo zmieniać, oczywiście idąc w górę.

 

- Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc – wyjaśnia prof. Mirosława Grałek, lekarz okulista z 20-letnim stażem - Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: