Jesteś tutaj: Home

Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 styczeń 2022 08:52
Sejm nie zgodził się na wsparcie przez państwo przebudowy Wiaduktów Warszawskich Fot: ZDMiKP

W czwartek posłowie zdecydowali o odrzucenie wszystkich poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2022 rok. Odrzucona została również poprawka Senatu RP zakładająca wsparcie finansowe dla przebudowy Wiaduktów Warszawskich, w tym Węzła Wschodniego w Bydgoszczy.

Senat swoje poprawki do ustawy budżetowej przyjął w pierwszej połowie stycznia. Jedna z poprawek, którą zgłosił senator Andrzej Kobiak zakładała zapisanie na 2022 rok 40 mln zł, z planem dalszego finansowania w kolejnych latach jako inwestycji wieloletniej przebudowy Wiaduktów Warszawskich, które łączą centrum Bydgoszczy z Fordonem.

 

- Bydgoszcz ma problemy drogowe. Niestety rząd, przy może takich władzach samorządowych – nie bardzo chce współfinansować pewne działania, dlatego jeżeli coś byłoby zapisane w budżecie państwa, czyli ta poprawka byłaby ustawą Sejmu i Senatu rząd nie miałby wyjścia te pieniądze musiałby dać – powiedział nam senator Kobiak.

 

W czwartek jego poprawkę Sejm odrzucił głosami posłów PiS i Kukiza.

 

Wiadukty naprawiane doraźnie

Obecnie trwają prace projektowe, które mają wzmocnić przęsła Wiaduktów Warszawskich, aby wydłużyć ich żywotność o kilka kolejnych lat. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne i w najbliższych latach będzie trzeba te wiadukty zbudować od nowa - Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2020 roku. Wskazywał on, że Wiadukty Warszawskie powstały w latach 70. z założeniami nośności, które nie odpowiadają dzisiejszym standardom natężenia ruchu. Ponadto zastosowano technologię, która się nie sprawdziła, dlatego w latach późniejszych od niej polscy inżynierowie odeszli.

 

Przebudowa wiaduktów mogłaby zostać połączona z przebudową Węzła Wschodniego, aby trasa W-Z łączyła się z ulicą Fordońską w sposób bezkolizyjny. Na dzisiaj Bydgoszcz nie dysponuje jednak środkami na tak zaawansowaną inwestycję.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie