Jesteś tutaj: Home

Tak niewiele by wystarczyło, aby spełnić potrzeby transportowe mieszkańców powiatu sierpeckiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 27 styczeń 2022 10:20

Rada Powiatu Sierpeckiego oraz Rada Gminy Mochowo z województwa mazowieckiego przyjęły apele, aby uruchomić połączenie kolejowe pomiędzy Sierpcem, Toruniem i Bydgoszczą. Są to ciekawe inicjatywy, bowiem pokazują, że Bydgoszcz jako miasto wojewódzkie oddziałuje nawet na północne Mazowsze. Od stycznia Sierpc zyska trzy połączenia kolejowe z kujawsko-pomorskim, dokładnie z Toruniem.


W uchwałach przyjętych w charakterze apeli, samorządów z Mazowsza wskazuje się chociażby potrzebę zapewnienia dojazdu do Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

 

 

Szansę na przedłużenie pociągu o Bydgoszcz w najbliższym czasie są niewielkie. Połączenie Sierpc – Toruń Główny obsługiwać będzie taborem spalinowym Arriva (z uwagi na brak elektryfikacji tylko taki tabor wchodzi w grę), natomiast odcinek Toruń Główny – Bydgoszcz Główna obsługiwany jest głównie taborem elektrycznym. Ponadto znacznie większe potoki pasażerskie mają miejsce w relacji Włocławek – Toruń – Bydgoszcz.

 

Wystarczyło niewiele

O ile bezpośrednie spełnienie postulatu na dzisiaj jest mało prawdopodobne, to ukłonem w stronę mieszkańców północnego Mazowsza byłoby zapewnienie skomunikowania tego pociągu z pociągami do Bydgoszczy.

 

Z tym niestety nie jest najlepiej. Od 31 stycznia na trasie Sierpc – Toruń będą jeździły 3 pary pociągów. Pierwszy wyjedzie z Sierpca o godzinie 5:51, aby na Toruń Główny dotrzeć o godzinie 7:26. O tej godzinie nie jest najgorzej, bowiem o godzinie 7:38 wyjeżdża pociąg Polregio do Bydgoszczy. Kolejny pociąg z Sierpca do Torunia przyjeżdża o godzinie 12:19, pociąg do Bydgoszczy wyjeżdża o 12:43, co wymaga oczekiwania ponaddwudziestu minut. Najgorzej skomunikowany jest pociąg przyjeżdżający do Torunia o 18:51, aby pojechać dalej do Bydgoszczy trzeba czekać już znacznie dłużej do godziny 19:30.

 

W drugą stronę – pierwszy pociąg z Torunia do Sierpca wyjeżdżać będzie o godzinie 8:53, wcześniejszy pociąg z Bydgoszczy do Torunia przyjeżdża o 8:23 (wyjazd z Bydgoszczy Głównej o o godzinie7:37). Drugi pociąg z Torunia wyjeżdża o 15:35, będzie mieć on dość dobre skomunikowanie z Bydgoszczą – przyjazd z Bydgoszczy 15:22. Ostatni pociąg z Torunia wyjeżdżać będzie o godzinie 19:45, skomunikowanie najbliższe stanowi pociąg przyjeżdżający z Bydgoszczy o 19:20.

 

Powyższe skomunikowania pomiędzy pociągami z Sierpca do Torunia i z Torunia do Bydgoszczy nie są specjalnie złe, ale zawsze mogłoby być lepsze, bardziej przemyślane pod osoby zainteresowane przemieszczaniem się pomiędzy Bydgoszczą i Sierpcem.