Jesteś tutaj: Home

Jutro ruszyć ma budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej. Na inaugurację pofatygował się wicepremier

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 styczeń 2022 14:17
Jutro ruszyć ma budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej. Na inaugurację pofatygował się wicepremier Fot: UMB

W poniedziałek podpisano uroczyście umowę pomiędzy Akademią Muzyczną w Bydgoszczy a firmą Unibep, na budowę nowej siedziby tej uczelni, która może się poszczycić wieloma absolwentami wyróżnianymi na międzynarodowych konkursach. Gościem uroczystości był wicepremier, a zarazem minister kultury Piotr Gliński. Pracę budowlane mają ruszyć w środę.

Politycznie temat Akademii Muzycznej był dość zawiły, ale poniedziałkowa uroczystość to szczęśliwy finał. Możemy powiedzieć o sukcesie, który ma wielu ojców począwszy od władz Bydgoszczy, którzy o tę inwestycję zabiegali oraz przygotowały infrastrukturę towarzyszącą, przez rząd który finansuje ją, a skończywszy na społeczności Akademii Muzycznej, której dokonania dydaktyczno-muzyczne ułatwiły decydentom podjęcie odpowiednich decyzji.

 

- To największy obecnie projekt realizowany z budżetu dotyczący polskich uczelni artystycznych. Nowy kampus, nowy budynek, który rozwiązuje wieloletni problem tej ważnej i zasłużonej uczelni – powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński - Często ten czas przygotowywania inwestycji jest bardzo długi z wielu powodów. Najważniejsze to dobrze przygotować się do prowadzenia inwestycji, a instytucje kultury tego typu inwestycje robią na ogół raz w ciągu swojego życia

 

Koszt budowy nowego kampusu to blisko 400 mln zł. Inwestycja odmieni oblicze obszaru pomiędzy ulicami Chodkiewicza i Kamienną. W nowym kampusie powstanie też duża sala koncertowa, która służyć będzie społeczności lokalnej.

 

- To radosny dzień dla wszystkich bydgoszczan, że możemy się spotkać przy sfinalizowaniu i otwarciu kolejnego etapu dla tej niezwykle ważnej dla naszego kochanego miasta inwestycji. Duma z tego, co udaje się tutaj zrobić łączy wszystkich bydgoszczan – powiedział minister Łukasz Schreiber.

 

- Muzyka jest jedną z najbardziej prężnych dziedzin bydgoskiej kultury. Miasto Bydgoszcz od lat stawia na rozwój kultury. Mam nadzieję, że rozwój Akademii Muzycznej i innych instytucji związanych z muzyką przysporzy miastu i melomanom jeszcze większej chluby i radości oraz powodu do dumy – zapowiada prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie