Jesteś tutaj: Home

Wyróżniamy ,,odpowiedzialnych w kryzysie”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 styczeń 2022 11:25
Starosta Inowrocławski W. Pawłowska Starosta Inowrocławski W. Pawłowska Fot: Powiat Inowrocławski

W grudniu w województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy 1,4 tys. nadmiarowych zgonów, przez cały 2021 rok było to 6 tys., czyli populacja większa od liczby mieszkańców Więcborka. Polska przoduje w śmiertelności COVID-19, wynika to m.in. z dość liberalnej polityki dotyczącej zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii. Właściwie każdy pomysł ograniczania rozwoju epidemii, czyli w praktyce ratowania życia, spotyka się z agresywną reakcją środowisk kwestionujących zagrożenie. Są jednak osoby publiczne, które potrafią podejmować odważne decyzję.

,,Odpowiedzialni w kryzysie” to plebiscyt jaki ogłosiliśmy jako Portal Kujawski w grudniu, aby wyróżnić te osoby, jednocześnie dać im społeczny wyraz wsparcia, które przy często hejcie antyszczepionkowców, w tym wypadku jest niezwykle cenne.

 

Wspomnieć należy też na wstępie o tym, że już na jesień, czyli na IV falę pandemii, rząd obiecywał ustawę, która miała pozwolić pracodawcom weryfikować, którzy pracownicy są zaszczepieni, tak aby zorganizować pracę w taki sposób, żeby zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusa. Przykładowo można by ograniczyć kontakt osób niezaszczepionych w klientem czy petentem w urzędzie. Ustawa w życie nie weszła do dzisiaj, wciąż w Sejmie prowadzone są prace.

 

I wyróżnienie – Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska oraz Inspektorzy Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Bydgoszczy

Brak regulacji o której piszę powyżej sprawia, że pracodawcy mają ograniczone możliwości weryfikowania szczepień. Mogą jedynie próbować prosić pracowników o wypełnianie ankiet, co zazwyczaj wywołuje od razu krytyczne reakcje polityczne. Takie działania podjęła we wrześniu starosta Wiesława Pawłowska, prosząc o wypełnienie ankiet. Politycy prezentujący poglądy antyszczepionkowe od razu wzięły sobie jej działania za cel. Sama ankieta sprawiła jednak, że wzrosło zainteresowanie szczepieniami wśród pracowników starostwa, twardo nie szczepią się jedynie pojedyncze osoby, co jest niewielkim odsetkiem na tak duży zakład pracy.

 

Przed rokiem na portalach społecznościowych głośno było o incydentach przy pubie Stara Babcia w Bydgoszczy, który wbrew zakazowi normalnie funkcjonował. Szereg interwencji podejmowali pracownicy bydgoskiego sanepidu, co kończyło się jednak komentarzami w internecie pełnymi hejtu - Ja te osoby, które idą do Starej Babci na kontrole, ja takie osoby wysoko punktuje i premiuje (…) Jeżeli państwo oglądacie filmiki jakie są w sieci, ile tam było pogardy wobec naszym pracownikom i policji – tak o tych zdarzeniach na sesji Rady Miasta Bydgoszczy mówiła Ewa Chrzanowska, z bydgoskiego sanepidu. Celem inspektorów było zabieganie o nasze bezpieczeństwo epidemiologiczne, dlatego uważamy, że należy tę postawę docenić.

 

II wyróżnienie – poseł Tomasz Latos (PiS)

Wracając jednak do ustawy, która była zapowiada na jesień i wciąż nie weszła w życie. Kilka tygodni temu konkretny projekt trafił do Sejmu jako projekt grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jedynym sygnatariuszem tego projektu z okręgu bydgoskiego jest poseł Tomasz Latos. Antyszczepionkowcy wzywają w internecie, aby kierować do każdego z sygnatariuszy głosy niezadowolenia, stąd też również wyróżnienie postawy.

 

Pozostałe wyróżnienia:

- posłanka Iwona Kozłowska (PO) - za promowanie szczepień na wykupionych bilboardach;
- prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) – za bycie sygnatariuszem apelu prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w sprawie uchwalenia ustawy o której wspominam powyżej;
- radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz (KO) - za zdecydowane wypowiedzi wskazujące na potrzebę większego stosowania restrykcji wobec osób niezaszczepionych;

- radny wojewódzki Leszek Pluciśńki (KO) -  za zdecydowane wypowiedzi wskazujące na potrzebę większego stosowania restrykcji wobec osób niezaszczepionych;
- radny Rady Miasta Bydgoszczy Maciej Świątkowski (KO) – za zdecydowane wypowiedzi oraz zaproponowanie Radzie Miasta Bydgoszczy w sierpniu 2020 roku apelu do bydgoszczan o stosowanie się do zaleceń epidemicznych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie