Jesteś tutaj: Home

Premier: system ochrony zdrowia znajdzie się pod nienotowaną dotąd presją

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne piątek, 21 styczeń 2022 19:51

Piąta fala pandemii stała się faktem. Nie ma już wątpliwości, że służba zdrowia będzie narażona na nienotowaną dotąd presję. Dlatego musimy chronić sam system ochrony zdrowia; zwielokrotnimy możliwości systemu testowania - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

 

 

W publikowanym co tydzień w piątek podcaście premier Mateusz Morawiecki poruszył m.in temat walki z kolejną falą pandemii COVID-19.

 

"Tak, to prawda. Piąta fala pandemii stała się faktem. W ostatnich dniach notujemy ponad 30 tysięcy nowych zakażeń. Te liczby muszą robić wrażenie nawet na tych, którzy wobec pandemii nie kryli swojej obojętności. Dziś widać, jak wielka była to lekkomyślność" - powiedział premier. Podkreślił, że obecna fala pandemii jest inna od poprzednich, ze względu na szerzenie się kilkukrotnie bardziej zakaźnego wariantu wirusa SARS-CoV2 "omikron".

 

Premier wskazał, że według symulacji Polska będzie się mierzyć z najwyższą liczbą zakażeń od początku pandemii. "Nie ma już wątpliwości, że służba zdrowia będzie narażona na nienotowaną dotąd presję. Dlatego musimy chronić sam system ochrony zdrowia, który jest naszą zaporą przed tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą" - zaznaczył.

 

"Odpowiedzialność za tę walkę spoczywa na nas wszystkich. Chcemy umożliwić Polakom realne włączenie się w walkę z omikronem. Dlatego zwielokrotnimy możliwości systemu testowania - sprawimy, by test był jeszcze bardziej dostępny, by testy antygenowe były dostępne za darmo i od ręki, na przykład w aptekach" - zapowiedział Morawiecki.

 

Przypomniał, że w dalszym ciągu należy ograniczać do minimum kontakty między ludźmi. Premier też zaapelował do firm, instytucji i jednostek samorządu terytorialnego, by w miarę możliwości skierowały swoich pracowników na pracę zdalną. "W ten sposób będzie pracowała cała administracja rządowa, ale jednocześnie zostanie zachowany okienkowy system obsługi obywateli" - zaznaczył Morawiecki.

 

Według Morawieckiego nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie liczba hospitalizacji chorych. "Jesteśmy przygotowani na najtrudniejszy scenariusz - to konieczność, zwłaszcza, że skala zakażeń będzie z pewnością kilkukrotnie wyższa, niż dotychczas" - oświadczył.

 

Premier zaapelował także o przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 - pierwszej bądź przypominającej dawki - do tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. "Każdego dnia słyszę historie ludzi, którzy zwlekali ze szczepieniami, a kiedy zostali zaatakowani przez chorobę, było już za późno - i nigdy już nie sprawdzą skuteczności szczepień" - dodał. Poprosił również, by na bieżąco monitorować rozporządzenia ministra zdrowia.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że badania wykazały 36 tys. 665 nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 248 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 mln. 443 tys. 217 zakażeń. Zmarło 103 tys. 626 osób z COVID-19.(PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

 

mml/ ann/