Jesteś tutaj: Home

PGE chce odejść od węgla. W najbliższym roku planuje dużą inwestycję w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 styczeń 2022 07:27
PGE chce odejść od węgla. W najbliższym roku planuje dużą inwestycję w Bydgoszczy Fot: PGE Energia

Polska energetyka oparta jest na węglu, który uznawany jest za bardzo nieekologiczne paliwo. Unia Europejska w swojej polityce chce natomiast znacząco ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Pod tym względem paliwo gazowe jest znacznie lepsze dla środowiska od węgla.

 

Na początku roku ,,Financial Times” pisał o małym sukcesie Polski, bowiem Komisja Europejska zgodziła się uznać paliwo gazowe jako przejściowe, które przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W praktyce pozwolić ma to wykorzystywać środki unijne na inwestowanie w instalacje gazowe, gdy będą prowadzić do odchodzenia od węgla.

 

Bydgoska elektrociepłownia oparta na węglu

Należąca do spółki PGE Energia Cieplna Elektrociepłownia Bydgoszcz I na bydgoskich Jachcicach dzisiaj opiera się na spalaniu węgla. PGE przyjęło jednak strategię odchodzenia w swoich elektrociepłowniach od tego paliwa na rzecz gazu. PGE umowę na budowę kotłowni gazowej z czterema kołtami już zawarło, o dokładnych kwotach się nie mówi, natomiast jest plan uruchomienia jej już na przełomie 2022 i 2023 roku.  PGE planuje także podobne inwestycje w elektrociepłowniach w Zgierzu i w Kielcach – w strategii PGE pojawia się kwota dla tych trzech inwestycji w okolicach 460 mln zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022