Jesteś tutaj: Home

Salon samochodowy w centrum miasta? W czasach przedwojennych działała fabryka Citroëna

Napisane przez  Ł.R. / Francuskie.pl Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 styczeń 2022 07:52
Salon samochodowy w centrum miasta? W czasach przedwojennych działała fabryka Citroëna ot. Okruchy Przeszłości Bydgoszcz Facebook

Związki gospodarcze polsko-francuskie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości były na pewno widoczne. W interesie strategicznym Francji była bowiem silna Polska, jako wschodnia przeciwwaga dla Niemiec, w których Francuzi upatrywali się głównego rywala. Okazuje się, kilka lat po powrocie Bydgoszczy do Polski, przy dzisiejszych alejach Adama Mickiewicza działał salon samochodowy francuskiego Citroëna.

 

W tamtym okresie Citroëny uchodziły samochody luksusowe, ale jak podaje portal francuskie.pl, zajmujący się francuską motoryzacją, były najtańszymi z tych luksusowych. Ten portal zresztą przeglądając archiwum Gazety Bydgoskiej natrafił na ogłoszenie salonu samochodowego, który prowadził inżynier Starkiewicz. Starkiewicz najprawdopodobniej wynajmował przestrzeń na swój salon samochodowy od bankowca Władysława Motyckiego.

 

Szerzej o ustalenia portalu można przeczytać - https://francuskie.pl/pierwszy-salon-citroena-w-bydgoszczy-istnial-juz-w-1925-roku/

 

Dodajmy, że Starkiewicz nie tylko sprzedawał Citroëny, ale też Fiaty i Austro-Daimlery, która w latach 20. produkowała samochody osobowe, ale już w latach 30. skupiła się głównie na ciężarowych Austro-Daimler była oddziałem niemieckiego Daimlera, który do dzisiaj produkuje m.in. autobusy i jest udziałowcem w Aston Martinie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022