Jesteś tutaj: Home

Według prognozy apogeum V fali w połowie lutego. Dziennie nawet 100 tys. zakażeń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 14 styczeń 2022 18:33

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiło prognozę przebiegu epidemii na najbliższe tygodnie – wariant Omnikron może doprowadzić nawet do blisko 100 tys. zakażeń dziennie. Dla przypomnienia w II fali w szczycie mieliśmy niecałe 30 tys. zakażeń. Przy takiej skali zakażeń testowanie okaże się wielkim wyzwaniem, bowiem dla wykrycia tak dużej liczby zakażeń trzeba byłoby wykonywać około 0,5 mln testów dziennie.

Z modelu matematycznego wynika,, że znaczne przyśpieszenie dynamiki nowych zakażeń powinniśmy zauważyć już w przyszłym tygodniu – tendencja wzrostowa ma się utrzymywać do około 14 lutego, na przewidywany szczyt. Model przedstawia dwa scenariusze – mniej i bardziej optymistyczny. W przypadku bardziej optymistycznego w szczycie będziemy mieli około 73 tys. zakażeń dziennie, zaś pesymistycznego blisko 100 tys.

 

W okolicach 22 lutego spodziewać możemy się natomiast apogeum zajętych łóżek szpitalnych. W optymistycznym wariancie będzie to w szczytowym momencie niecałe 35 tys. hospitalizacji, natomiast w pesymistycznym ponad 86 tys.

 

Grafika:  ICM Uniwersytetu Warszawskiego

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?