Jesteś tutaj: Home

Pierwsze w Polsce badania nad wykorzystaniem technologii VR w terapii seniorów dobiegają końca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 styczeń 2022 06:53

Bydgoska firma Grydsen zajmuje się wdrażaniem innowacji w zakresie rehabilitacji seniorów. We współpracy z bydgoskimi uczelniami wyższymi realizowany był program GRADYS, którego celem było wykorzystanie do tego celu technologii VR – wirtualnej rzeczywistości.

VR umożliwia nam wejście w wirtualną rzeczywistość za sprawą specjalnych okularów, ta technologia cieszy się powodzeniem w segmencie gier komputerowych, ale zastosowanie może mieć w wielu innych dziedzinach życia, chociażby jako wsparcie dla rehabilitacji.

 

Projekt realizowany w Bydgoszczy jest od 2014 roku, jego ostatnim etapem będzie wdrożenie na masową skalę nowatorskiego programu treningu mózgu z wykorzystaniem technologii VR o nazwie GRADYS. W celu wdrożenia wyników badań na szerszą skalę w grudniu firma Grydsen stworzyła konsorcjum z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum. Liderem zespołu naukowo-badawczego jest UKW.

 

- Należy zaznaczyć, że to pierwsze polskie badania nad zastosowaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) w terapii osób starszych. Seniorzy, za pomocą specjalnych okularów, przenoszą się w wirtualny świat, który z jednej strony jest grą i zabawą, ale z drugiej narzędziem terapeutycznym stymulującym pracę mózgu (odbiorcy gry mają do wykonania konkretne zadania). Taka forma treningu stanowi alternatywę do profilaktyki zaburzeń funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, koncentracji, co przekłada się na lepszą jakość życia – informuje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW.

 

Zdaniem bydgoskiej uczelni to rozwiązanie może się przyjąć w szpitalach i w poradniach dla seniorów.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie