Jesteś tutaj: Home

W naszym regionie powstało kilka medialnych wynalazków, ale globalnie jesteśmy w ogonie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 12 styczeń 2022 14:25

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa wyprodukowana przez bydgoską PESA, czy informatyczny patent Revdebug, opatentowany w Stanach Zjednoczonych, a stworzony przez bydgoskich programistów. To wynalazki o których pisaliśmy w ubiegłym roku, z których jako mieszkańcy regionu możemy być dumni. Patrząc jednak globalnie, to kujawsko-pomorskie polskim zagłębiem innowacyjności nie jest.

W latach 2018-2020 w województwie kujawsko-pomorskim aktywność innowacyjną wykazało 29,0% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 31,3% przedsiębiorstw z sektora usług – informuje Główny Urząd Statystyczny - W tym samym czasie aktywność innowacyjną w Polsce wykazało 36,7% przedsiębiorstw przemysłowych, a z sektora usług – 33,0%.

 

Wynika z tego, że nasze województwo plasuje się poniżej średniej krajowej jeżeli chodzi o innowacyjność przedsiębiorców. Powstało u nas kilka medialnych wynalazków, ale zdecydowana większość przedsiębiorców na badania i innowacje nie stawia.

 

Jeżeli chodzi o innowacje przemysłowe to przedsiębiorcy z kujawsko-pomorskiego zajmują dopiero 15 lokatę, gorzej wypada jedynie województwo świętokrzyskie. Lepiej jest z innowacjami w sektorze usług, gdzie plasujemy się w pierwszej połowie stawki – na 7 lokacie.

 

W grupie przedsiębiorstw przemysłowych o liczbie pracujących powyżej 249 osób udział podmiotów innowacyjnych wyniósł 61,9% i był wyższy niż wśród podmiotów liczących od 10 do 49 pracujących oraz od 50 do 249 pracujących odpowiednio o 45,5 p. proc. i o 21,2 p. proc. Odmienna sytuacja miała miejsce wśród przedsiębiorstw z sektora usług, gdzie w analizowanym okresie odsetek podmiotów innowacyjnych był najwyższy w grupie przedsiębiorstw o liczbie pracujących od 50 do 249 osób i wyniósł 37,2% i był wyższy niż wśród podmiotów liczących od 10 do 49 pracujących oraz powyżej 249 pracujących odpowiednio o 12,4 p. proc. i o 1,5 p. proc. - wskazuje GUS - W województwie kujawsko-pomorskim innowacje produktowe częściej wprowadzały przedsiębiorstwa przemysłowe (13,9%) niż usługowe (7,8%).

 

GUS wyliczył też, że produkty innowacyjne, czyli nowe lub ulepszone stanowią w skali kraju 10% przychodów przedsiębiorstw przemysłowych. W województwie kujawsko-pomorskim tyko 6,2%.