Jesteś tutaj: Home

Nokia najprawdopodobniej jako pierwsza w Bydgoszczy z prywatną siecią 4G i 5G

Napisane przez  Ł.R. / Biuro Prasowe Orange Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 styczeń 2022 00:32
Nokia najprawdopodobniej jako pierwsza w Bydgoszczy z prywatną siecią 4G i 5G Fot: Biuro Prasowe Orange

Prywatne sieci 5G to ostatnio coraz popularniejszy trend w dużych firmach, nad takimi rozwiązaniami na przemysłową skalę pracuje chociażby PKN Orlen. Swoją prywatną sieć 4 i 5 generacji posiada też bydgoska fabryka Noki, wraz ze związanym z nią centrum badawczo-rozwojowym.

Sieć prywatną branżowe portale (z dziedziny informatyki) próbują wyjaśnić jako sieć LAN nowej generacji. W stosunku do tradycyjnych sieci LAN, atutem oparcia się o standardy bezprzewodowe 4G i 5G jest znaczne ograniczenie okablowania. Ponadto technologie bezprzewodowe dają duże możliwości związane z optymalizacją ruchu. Cechą sieci prywatnych jest natomiast zabezpieczenie wrażliwych danych przed dostępem z zewnątrz.

 

W fabryce Nokii w Bydgoszczy sieć 4G i 5G wdrożyła firma Orange, obejmując jej zasięgiem powierzchnię ponad 13 tys. metrów kwadratowych.

 

– Prywatne sieci 5G to bez wątpienia przyszłość efektywnego przemysłu. Cieszę się, że możemy się pochwalić unikatowym na polskim rynku doświadczeniem, zebranym podczas realizacji działających już wdrożeń tego typu, które procentują przy kolejnych projektach, jak ten z Nokią. To rozwiązanie umożliwiające maksymalne dopasowanie łączności do potrzeb klienta, bezpieczne i podnoszące efektywność procesów. – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

 

Nie jest jednak tak, że Nokia opiera się całkowicie na rozwiązaniach Orange, w końcu bowiem Nokia kojarzona jest z branżą IT. Dlatego wywodzący się ze Skandynawii koncern zastosował w Bydgoszczy rozwiązanie Nokia Digital Automation Cloud – prywatną platformę aplikacyjną, która jest w stanie zapewnić wysoką przepustowość, niewielkie opóźnienia i lokalne przetwarzanie brzegowe.

 

Sieć zapewnia również niezawodną grupową komunikację głosową i wideo między pracownikami fabryki (push to talk/push to video), bezproblemową wymianę danych pomiędzy liniami produkcyjnymi wyposażonymi w urządzenia przemysłowego Internetu rzeczy (IoT), a także umożliwia zdalną obsługę drona wyposażonego w kamerę wideo w celu monitorowania kontenerów i dużych powierzchni. Prywatna sieć 5G jest również bazą badawczo – rozwojową do wdrażania projektów optymalizacji procesów produkcji dla przemysłu 4.0. W innych krajach europejskich Grupa Orange ma już za sobą podobne projekty.

 

– Nokia ma duże doświadczenie w tworzeniu prywatnych sieci kampusowych w technologiach 4G LTE oraz 5G, a rozwiązanie, które wspólnie z Orange wdrożyliśmy w naszej bydgoskiej siedzibie, gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i elastyczności naszych działań. Wraz z naszym partnerem – Orange otwieramy nowy etap rozwoju naszej fabryki przyszłości, oferując lepsze doświadczenia na miejscu oraz zapewniając naszą wydajność i konkurencyjność – powiedział Piotr Binda, Customer Team Head Europe East w Nokia.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie