Jesteś tutaj: Home

Konopnicka, Wybicki, Łukasiewicz, Bartoszewski, Geremek patronami 2022 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 02 styczeń 2022 15:59
Ignacy Łukasiewicz Ignacy Łukasiewicz

Wczoraj rozpoczęliśmy 2022 rok – ma on aż 10 patronów ustanowionych przez parlament w izbach Sejmu i Senatu. Jest to 8 patronów osobowych oraz ponadto ustanowienie roku 2022 za rok Romantyzmu Polskiego (decyzja Sejmu RP) oraz Botaniki (decyzja Senatu RP). Wśród patronów rozpoczętego roku znajduje się Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy wynalazca, którego przypadnie wkrótce 200.rocznica urodzin oraz 140 rocznica śmierci.

Rozpoczynamy od Łukasiewicza, bowiem uchwały w sprawie jego patronatu przyjęły zarówno Sejm RP i Senat RP. Ignacy Łukasiewicz światową sławę zdobył opracowując pierwszą na świecie lampę naftową. Na polskich ziemiach (wówczas pod zaborami) utworzył w Bórce też pierwszą na świecie kopalnie ropy naftowej oraz zbudował kilka rafinerii. Wspierał również finansowo działalność niepodległościową, w tym Powstanie Styczniowe.

 

Józef Mackiewicz – Urodzony w 1902, jako pisarz zwalczał ustroje totalitarne, w tym przede wszystkim komunizm.

 

Maria Konopnicka – polska poetka, uznana za jedną z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury. Tworzyła w okresie zaborów, w jej dziełach nie brakuje elementów patriotycznych. Zasłynęła pod tym względem wierszem Roty, przeciwko germanizacji, który stał się pieśnią hymniczną, która do dzisiaj jest śpiewana ze szczególną powagą, chociażby w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pierwsze wykonanie Roty miała miejsce 15 lipca 1910 roku w uroczystość 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, co z uwagi na germanizację miało wymiar symboliczny.


Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza Polka zdobyła najwyższy szczyt świata Mount Everest, jednocześnie dokonując tego jako trzecia kobieta na świecie. W latach 80. działała w Solidarności.

 

Józef Wybicki – twórca polskiego hymnu państwowego. Podejmował działania na rzecz uratowania niepodległej Polski, angażując się we wdrażanie Konstytucji 3 Maja, później zaangażowany w Insurekcję Kościuszkowską.

 

Władysław Bartoszewski - więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, później uczestnik Powstania Warszawskiego. W latach 2000-2001 był szefem polskiej dyplomacji.

 

Bronisław Geremek - działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, w latach 1997-2000 szef polskiej dyplomacji.

 

Brunon Schulz - polski prozaik żydowskiego pochodzenia, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki.