Jesteś tutaj: Home

Armia zamawia drony obserwacyjne. Kluczową rolę w ich produkcji odegrają bydgoskie WZL

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 grudzień 2021 15:30

W środę minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na zakup 100 dronów dedykowanych rozpoznaniu obrazowego typu WIZJER. Bezzałogowe samoloty wspierać mają wojska lądowe i siły specjalne. Ich dostawa rozpocznie się w 2024 roku, a zakończy w 2027 roku.

 

Liderem konsorcjum, które jest odpowiedzialne za dostawę ,,Wizjerów” jest Polska Grupa Zbrojeniowa, w kooperacji z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 w Łodzi oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy. Bydgoski WZL oraz powstałe przy nim Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych odegrają kluczową rolę w tym przedsięwzięciu.

 

- Bardzo cieszymy się z tego, że polski przemysł zbrojeniowy ma zdolności do ich budowy – powiedział w środę szef MON, minister Mariusz Błaszczak - Wojsko Polskie powinno dysponować dużymi ilościami takiej broni. To co jest teraz, oceniamy jako zbyt małe zasoby. Skokowo pozyskamy tą broń, która będzie stanowiła wyposażenie Wojska Polskiego. Drony trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a te które zostaną pozyskane już w przyszłym roku trafią przede wszystkim do artylerii.

 


Fot: gov.pl

 

 

 

 

,,Wizjer”, czyli NeoX-2 charakteryzuje się niską emisją hałasu. Bezzałogowy statek powietrzny może osiągnąć prędkość maksymalną 140 km/h, znajdując się w powietrzu do 3,5 godziny. W razie potrzeby wylądować może przy pomocy spadochronu. Maksymalny pułap lotu sięga 4 km nad poziomem morza. Zasięg operacyjny działania to 35 km, natomiast teoretyczny to nawet 240 km. ,,Wizjer” może śledzić dyskretnie wybrany cel.

 

Podpisany kontrakt warty jest 174 mln zł, zakłada dostawę 25 zestawów, w skład którego wchodzą po 4 bezzałogowe statki powietrzne. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy odegrają kluczową rolę w realizacji zamówienia, dokonując głównego montażu ,,Wizjerów” oraz zajmując się jego wdrożeniem dla sił zbrojnych. Kontrakt w imieniu WZL nr 2 w Bydgoszczy podpisał p.o. prezesa Wojciech Kotlarek i wiceprezes Szymon Dankowski.

 

Jesienią 2016 roku przy Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy powstało Centrum Kompetencyjne Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, które zainaugurował ówczesny wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

 

- To wielki sukces dla miasta. Bezzałogowce to przyszłość armii  - tak mówił w listopadzie 2016 roku Bartosz Kownacki.

 

Fot: PGZ

 

W ramach tego centrum wdrażany jest nie tylko ,,Wizjer”, ale też systemy ,,Orlik” oraz będące w zaawansowanym stadium przygotowania DragonFly, a także kilka mniejszych projektów.

 

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022