Jesteś tutaj: Home

Sejmik uchwalił budżet. Koalicja obawia się o środki unijne, opozycja mówi o wirtualnej strategii

Napisał  Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 20 grudzień 2021 11:40

 Sejmik Województwa głosami koalicji Koalicja Obywatelska - PSL uchwalił budżet województwa na 2022 rok - planuje się rekordowe ponad 1,5 mld dochodów oraz 47 mln zł deficytu.

 

Znaczny wzrost dochodów województwa wynika przede wszystkim ze wzrostu wpływów z podatku CIT o planowane ponad 100 mln w stosunku do roku bieżącego. Województwa utrzymują się głównie z CIT, a ich udział w PIT jest niewielki, w związku z czym samorządy wojewódzkie nie odczują specjalnej skutków Polskiego Ładu, tak jak gminy i powiaty.

 

- Bądźmy ostrożni z oceną wpływów podatkowych - przestrzega radny Leszek Pluciński, który w debacie reprezentował klub Koalicji Obywatelskiej.

 

- Rządzący na koniec roku zafundowali nam chaos prawny - odniósł się negatywnie do Polskiego Ładu, który w jego opinii wdrażany jest ,,na kolanie", co w połączeniu ze skutkami pandemii, utrudnia finansowe planowanie przyszłości. Pluciński wyraził też niepokój zamrożeniem przez Komisję Europejską dla Polski Krajowego Programu Odbudowy  - Rządzący obrazili się na Unię Europejską, dlatego nie wiemy, czy z funduszu odbudowy w ogóle skorzystamy.

 

- To jest kolejny budżet w którym brak konkretnych działań, gdzie nie ma działać na rzecz rozwoju dróg wodnych - mówił przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Michał Krzemkowski, mówiąc o mankamentach projektu budżetu - Są spółki prawa handlowego, do których dopłacamy i temu się sprzeciwiamy.

 

- Uważamy, że ten budżet jest nierealny. Uważam, że będzie on wykonany w 50%, może 70% - ocenia Krzemkowski, wyrażając podobnie jak Pluciński ostrożność, czy wpływy będą faktycznie takie jak się planuje, ale też wskazując, że wydatki inwestycyjne powyżej 700 mln zł, to efekt przesuwania na kolejne lata inwestycji z przeszłości, których nie udało się według planu zrealizować. Zdaniem radnych PiS istnieje małe prawdopodobieństwo, że w tym roku uda się to nadrobić.

 

- Przed rokiem przyelisciny strategie rozwoju, w której zapisano m.in. przywrócenie ruchu kolejowego na linii Inowrocław - Kruszwica - mówił radny Jerzy Gawęda z PiS, wskazując też inne inwestycje jak odbudowa linii kolejowej z Szubina do Żnina - Kilka samorządów chciało realizować program Kolej Plus, nie wsparliśmy tego podnosząc, że musimy wyłożyć 15% kosztów inwestycji, ale to i tak zawsze mniej niż 100%.

 

Zdaniem Gawędy projekt budżetu i dokument wieloletniej perspektywy finansowej nie dają szans na zrealizowanie tych inwestycji do 2030 roku, które zapisano w strategii rozwoju województwa.

 

Jeżeli chodzi o inwestycję przeszło 446 mln zł zaplanowano na drogi wojewódzkie. Z tego przeszło 92 mln zł będzie kosztować rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno – Wąbrzeźno, zaś prawie 30 mln zł odcinek Brzoza Bydgoska – Łabiszyn drogi wojewódzkiej nr 254. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2022 roku będzie też rozbudowa Opery Nova, gdzie planuje się wydatkowanie prawie 27 mln zł na budowę IV kręgu oraz 3,7 mln zł na budowę parkingu podziemnego. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku, Województwo Kujawsko-Pomorskie sfinansuje ją w połowie, drugą połowę dołoży Miasto Bydgoszcz.

 

W budżecie przewidziano też rekordowe 130 mln zł na utrzymanie połączeń kolejowych oraz 10 mln zł na dokapitalizowanie Portu Lotniczego Bydgoszcz.